birgün

23° AÇIK

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’ye suikast girişimi

İktidar krizinin yaşandığı Libya'da Başbakan Abdulhamid Dibeybe, bu sabah düzenlenen suikast girişiminden yara almadan kurtuldu.

DÜNYA 10.02.2022 09:46
Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’ye suikast girişimi
Abone Ol google-news

Libya’da Başbakan Abdulhamid Dibeybe, bu sabah düzenlenen suikast girişiminden sağ kurtuldu.

Reuters haber ajansına konuşan bir kaynak, saldırganların başkent Trablus’ta evine giden Dibeybe’nin aracına ateş açtığını, Başbakan'ın olay yerinden kaçmayı başardığını söyledi.

Kaynak, saldırganların kaçtığını ve konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını belirtti.

İktidar krizinin yaşandığı ülkede Temsilciler Meclisi’nin bugün geçiş hükümetine liderlik edecek yeni başbakanı seçmesi bekleniyor. Dibeybe daha önce iktidarı devretmeyi reddettiğini, yeni bir geçiş dönemine izin vermeyeceğini ve bugünkü oylamaya katılmayacağını açıklamıştı.

Son haftalarda silahlı birlikler ülkenin başkentinde konuşlanırken, son gelişmelerin yeni çatışmalara yol açmasından endişe ediliyor.

Dibeybe, geçen martta BM destekli hükümetin başına geçmişti. Ülkede 24 Aralık'ta yapılması planlanan seçimler ertelenmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol