Libya’da çatışmalar yoğunlaştı

08.04.2019 08:37 DÜNYA
Libya’nın başkenti Trablus çevresinde General Halife Hafter’e bağlı güçler ile Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birlikleri arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor. Trablus’taki sahra hastanesinin sözcüsü Malik Mersit, başkent çevresindeki çatışmalarda biri sivil, 6’sı asker olmak üzere 7 kişinin hayatını kaybettiğini, 55 kişinin de yaralandığını açıkladı. Mersit, çatışma bölgesinden 12 ailenin tahliye edildiğini söyledi. Libya’nın doğusunda büyük […]

Libya’nın başkenti Trablus çevresinde General Halife Hafter’e bağlı güçler ile Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birlikleri arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Trablus’taki sahra hastanesinin sözcüsü Malik Mersit, başkent çevresindeki çatışmalarda biri sivil, 6’sı asker olmak üzere 7 kişinin hayatını kaybettiğini, 55 kişinin de yaralandığını açıkladı. Mersit, çatışma bölgesinden 12 ailenin tahliye edildiğini söyledi.

Libya’nın doğusunda büyük bir alanı kontrolü altında tutan General Halife Hafter, Perşembe günü yaptığı açıklamada Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) kontrolündeki başkent Trablus’u ele geçirmek için “Trablus’u özgürleştirme operasyonu” adı altında askeri harekât başlattıklarını duyurmuştu. Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ise Hafter’in açıklamasının ardından seferberlik, askeri hazırlık ve maksimum acil durum ilan etmişti.

***

NE OLMUŞTU?

Libya’nın doğusundaki askeri güçlerin lideri General Halife Hafter, 4 Nisan’da Trablus’u ele geçirmek için saldırı başlattıklarını açıklamıştı.

Libya’nin başkenti Trablus, Birlemiş Milletler (BM) tarafından tanınan ve AB tarafından desteklenen Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin kontrolünde bulunuyor. 2011’de Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden sonra Libya, Trablus’taki uluslararası destekli hükümet ile doğudaki Hafter güçleri arasında bölünmüştü.