birgün

20° AÇIK

Libya’da ‘Sirte’ trafiği

GÜNCEL 18.08.2020 07:06
Libya’da ‘Sirte’ trafiği
Abone Ol google-news

Dış Haberler Servisi

Libya’da General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu ile Feyyaz es Serrac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasındaki çatışmaların diplomatik yollarla çözümü için ülkelerden müdahaleler sürüyor. Almanya Dışişleri Bakanı’nın yanı sıra Türkiye ve Katar savunma bakanları siyasi temaslarda bulunmak için dün Libya’nın başkenti Trablus’a gitti.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Trablus’ta UMH yetkilileriyle yaptığı görüşmede, Sirte kenti etrafında asker ve silahtan arındırılmış bölge oluşturulması önerisini desteklediklerini söyledi. Maas, “Güvenilir bir ateşkesin tüm diğer alanlarda ilerleme kaydedebilmek için temel olduğunu” ifade etti.

TÜRKİYE VE KATAR DA GİTTİ

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Gürel de Trablus’a gelen Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el Atiyye ile birlikte UMH’nin Savunma Bakan Yardımcısı Selahaddin en-Nemruş’la görüştü. Görüşmede, ateşkes görüşmelerinin devam etmesi halinde sürecin takipçisi olunacağı beyan edildi.

SİRTE NEDEN ÖNEMLİ?

Sirte, kentin güneydoğusunda uzanan ve “Libya petrol hilali” olarak bilinen zengin petrol kaynaklarının denize ulaştırılmasında büyük stratejik önem taşıyor. Sirte’nin kontrolü Ocak ayından bu yana Hafter’e bağlı birliklerin elinde bulunuyor. UMH’nin Sirte’ye harekat başlatacağını açıklaması ve Mısır’ın da Sirte’yi “kırmızı çizgi” ilan ederek askeri müdahale seçeneğini gündeme alması bölgedeki hareketliliği artırmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol