birgün

23° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 25.05.2020 08:02

Libya'daki Rus savaşçılar Trablus cephesinden ayrıldı

Libya'da General Halife Hafter'e destek veren Rus savaşçıların Trablus yakınlarındaki cephe hattından ayrılıp ülkenin içlerindeki Cufra bölgesine gittiği bildirildi

Libya'daki Rus savaşçılar Trablus cephesinden ayrıldı

Libya’da geçen haftada Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı güçlerin Vattiye askeri hava üssünü ele geçirmesi ve Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemlerine el koymasının ardından, Hafter'e bağlı 'Ulusal Libya Ordusu' güçleriyle birlikte hareket eden Rus savaşçıların Trablus'un 150 km güneydoğusundaki Bani Velid kasabasına gittiği öğrenildi.

Reuters haber ajansına konuşan konuşan Bani Velid Belediye Başkanı Selim Alayvan, Rus savaşçıların daha sonra uçaklarla ülkenin içlerindeki Cufra'ya nakledildiğini söyledi ve “ Askeri araçları da karadan Cufra'ya götürüldü” dedi.

‘HAFTER GÜÇ KAYBETTİ

Reuters'ın haberinde Rus savaşçıların geri çekilmesi için “Hafter güçlerine bir darbe daha” yorumu yer aldı.

Ajansın haberinde sadece son iki gün içerisinde Hafter'e bağlı birliklerin 'insani jest' adı altında kritik pozisyonlardan geri çekildiği ve bu bölgelere UMH'ye bağlı birliklerin girdiği ifade ediliyor.

Erdoğan hükümeti Libya’da Fayiz es-Serrac yönetimindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek veriyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız