birgün

19° AZ BULUTLU

GÜNCEL 14.04.2021 07:17

Libya ve Bosna’ya 180 bin, öğretmenlere 120 bin aşı

Libya ve Bosna’ya 180 bin, öğretmenlere 120 bin aşı

Mustafa M. BİLDİRCİN

Türkiye’nin yurtdışına hibe ettiği Covid-19 aşısı sayısı, aşılanabilen öğretmenlerin sayısını geride bıraktı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı veriye göre, 1,2 milyon öğretmenden yalnızca yüzde 10’u aşıya ulaşabilirken Bosna Hersek ve Libya’ya toplam 180 bin doz aşı gönderildi. Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda 2 Mart’ta başlayan yüz yüze eğitim sürecinde öğretmenlerin aşıya erişimi sağlanamadı. Büyük şehirlerde görev yapan öğretmenlerin çok büyük bir bölümü henüz Covid-19 aşısı olamadı. Okullarda salgın yayılırken yüz yüze eğitimin başladığı günden bu yana en az 26 öğretmen Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

YÜZDE 10’U AŞILANABİLDİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 9 Nisan’da yaptığı açıklamada, öğretmenlerin yüzde 10’unun aşılandığını, 125 bin öğretmenin de önümüzdeki günlerde aşılacağını açıkladı. Türkiye’de 1,2 milyon öğretmenin görev yaptığı düşünüldüğünde, Covid-19 salgınına karşı aşı vurulan öğretmenlerin sayısı 120 binde kaldı.

Öte yandan Libya ile Türkiye arasında önceki gün imzalanan beş anlaşmanın ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya’ya 150 bin doz aşı teslim edileceğini kaydetti. Türkiye’den Bosna Hersek’e 28 Mart’ta gönderilen 30 bin doz aşı ile birlikte, hibe edilen toplam aşı dozu 180 bine ulaştı. Böylelikle Türkiye’nin Covid-19 salgını sürecinde başka ülkelere hibe ettiği aşı miktarı, yurtiçinde aşılanabilen eğitimcilerin sayısını geride bıraktı.

***

Covid-19’dan ölen öğretmen son yolculuğuna uğurlandı

KOCAELİ’nin Körfez ilçesinde, koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybeden öğretmen Alaaddin Erkal (50), dün toprağa verildi. Çamlıtepe Mahallesi’nde yaşayan öğretmen Alaaddin Erkal, bazı semptomlar üzerine Covid-19 testi yaptırdı. Testi pozitif çıkan Erkal’ın evde tedavisine başlandı. Durumunun ağırlaşması üzerine hastaneye kaldırılan Erkal, yaklaşık 10 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra önceki gün hayatını kaybetti. Erkal’ın cenazesi, dün sabah koronavirüs tedbirleri kapsamında Körfez Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

***

40 günde 9 bin 482 öğretmen ve öğrenci, pozitif veya temaslı

Eğitim Sen’in 50 şehirden derlediği, 5 Mart-11 Nisan dönemini kapsayan verilerine göre, Covid-19 pozitif ya da temaslı öğretmen sayısı 3 bin 829’a, öğrenci sayısı 5 bin 261’e, personel sayısı ise 392’ye yükseldi. Aynı dönemde, salgın tehdidi nedeniyle eğitime ara verilen toplam okul sayısı 494 olarak kaydedildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol