birgün

23° AÇIK

DÜNYA 20.02.2020 22:51

Libya'ya silah kaçıran gemici gözaltında

Libya'ya silah kaçıran gemici gözaltında

Dış Haberler Servisi

İtalyan yetkililer, Akdeniz’de seyreden Lübnan bandıralı bir geminin kaptanını, Türkiye-Libya arasında silah kaçakçılığı yaptığı şüphesiyle gözaltına aldı.

İtalya Resmi Ajansı’nda (ANSA) yer alan habere göre söz konusu geminin kaptanı 3 Şubat’ta gözaltına alındı. Bana adlı kargo gemisinin halen Cenova’daki bir limanda tutulduğu belirtildi.

Cenova Savcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında ifadesi alınan gemici, Mersin limanından Libya’nın Trablus kentine götürülmek üzere gemiye radar sistemleri, anti-tank, makineli tüfek ve roket yerleştirildiğini iddia etti. Cenova Savcısı Franceso Pinto, gemi kaptanının BM’nin ambargo kararını delerek Türkiye’den Libya’ya silah kaçırdığına yönelik soruşturmanın sürdüğünü söyledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol