birgün

12° PARÇALI BULUTLU

ARŞİV 16.02.2007 18:11
author

Liderlik yarışı

Beko Basketbol Ligi'nde yarın

Beko Basketbol Ligi'nde yarın zirve yarışını derinden etkileyecek bir karşılaşma oynanacak. İstanbul Abdi İpekçi Spor Salonu'nda ligin en üst sırasında yer alan iki takım Efes Pilsen ile Türk Telekom karşı karşıya gelecekler. İlk yarıda Ankara'da oynanan ve çok çekişmeli geçen maçı Türk Telekom 70-69 kazanmayı başarmıştı. Sonuç böyle olunca ikinci maç şampiyonluk yarışı ve play-off'larda avantajlı bir konuma sahip olmak için büyük bir önem kazanıyor. Efes Pilsen play-off'lara Türk Telekom karşısında 1-0 geride başlamamak için bu maçı mutlaka kazanmak istiyor. İstiyor istemesine de acaba lacivert beyazlılar bunu başarabilecek güçte mi? Maalesef Efes Pilsen bu sezon eski gücünden çok uzak bir görüntü çiziyor. Beko Basketbol Ligi'nde maçlarını hiç alışık olmadığımız şekilde son saniyelerde kazanıyor. İşte son hafta kazandığı Beşiktaş Cola Turka maçı. Bütün maçı geride götüren Efes Pilsen son saniyede Jenkins'in attığı mucizevi 3 sayılık basketle maçı kazanmayı başarabildi. Önceki hafta ise Konya deplasmanında Mutlu Akü Selçuk Üniversitesi karşısında son saniyelerde kazandığı sayılarla maçı alabildi. Kısacası Efes eski Efes değil. Ligde rakiplerini buldozer gibi ezen Efes Pilsen'i bu sezon maalesef göremiyoruz. Bu değişiklik sadece Beko Basketbol Ligi'nde değil Avrupa'da da ön plana çıkıyor. Geçmiş sezonlarda Avrupa Ligi'nde başarılarına alıştığımız Efes Pilsen, ikinci tura beklenmedik sayıda yenilgi alarak girebildi ve yeni oluşan grupta ise ilk maçta Yunanistan'da çok ağır bir yenilgi aldı. Ben uzun zamandır Efes Pilsen'in Yunanistan deplasmanında bu kadar kötü oynayıp yenildiğini hiç hatırlamıyorum. Oktay Mahmudi bir an önce takımı toparlayıp Efes'i eski günlerine taşımak için önlemler almalı. Aksi taktirde Mahmudi'nin de takımdaki geleceği tartışılır hale gelmeye başladı.

Efes böylesine kötü günler yaşarken rakibi Türk Telekom ise hem Avrupa'da hem de Türkiye'de önüne geleni yenmeye ve liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Hafta içi Ankara'da oynadığı maçta Panionios'u yenerek çeyrek finale lider olarak çıkmayı garantiledi. Türk Telekom, jan jagla, Erwin Dudley, Muratcan Güler ve Derrick Alston ile çok formda bir ekip haline gelmiş durumda. Sadece bu saydığım isimler değil derin kadrosu ile tüm oyuncular takıma müthiş bir katkı veriyorlar. İstanbul'daki maçta bu formu ile bana göre favori Türk Telekom olacaktır. Ancak Efes Pilsen'in tecrübesi ve maçı kazanmak zorunda olması gözardı edilmemesi gereken bir durum. Türk Telekom ise bu maçı kazandığı taktirde bu sezon şampiyonluk için ne kadar iddialı olduğunu kanıtlayacak ve rakipleri Fenerbahçe Ülker ve Efes Pilsen'e büyük bir gözdağı vermiş olacak. Zaten Efes'i de ikinci kez yener-lerse artık yavaş yavaş güçlerini rakiplerine kabul ettirmeye başlamış olacaklar. Gerçekten Telekom yöneticilerini bu sezon böylesine güzel bir takım kurdukları için kutlamak gerekiyor. Uzun zamandır sessiz kalan Ankara basketboluna da büyük bir renk ve heyecan getirmiş oldular. Bakıyorum da Telekom'un maçlarında aileler başta olmak üzere salon tıklım tıklım oluyor. Maç yarın 15.00'da ve NTV ekranlarında olacak. Benden size tavsiye bu güzel maçı kaçırmayın.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız