birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 22.02.2021 15:35

Lise öğrencileri AKP İzmir İl Kongresi'ne çağrıldı

Covid-19 tedbirlerinin hiçe sayıldığı AKP kongreleri devam ederken kalabalık manzaralar İzmir'de de yaşandı. Kongreye lise öğrencileri de davet edildi.

Lise öğrencileri AKP İzmir İl Kongresi'ne çağrıldı

Berkay SAĞOL

AKP'nin koronavirüs önlemlerinin hiçe sayıldığı kongreleri sürerken, İzmir İl Kongresi'ne lise öğrencileri davet edildi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Salgının olduğu bir dönemde kongre yapıyoruz ve salon lebalep (tıklım tıklım) dolu” dediği Rize’de vaka sayısının patladığı ortaya çıkmıştı. AKP’nin il kongreleri pandemiye rağmen kapalı salonlarda, tedbirlere uyulmadan gerçekleşmeye devam ediyor.

AKP 7. Olağan İzmir İl Kongresi, Halkapınar Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşti. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı kongrede, pandemiye rağmen yine kalabalık görüntüler oluştu. Salona girmek için sıra bekleyen yüzlerce kişi, kalabalık gruplar halinde turnikelerden geçiş yaptı. Salonda ise sosyal mesafe kurallarına uyulmaması dikkat çekti. Kongreye katılacak delegelere, basın mensuplarına ve protokole Covid-19 testi zorunlu tutulurken, kongre katılımcılarına ise herhangi bir test zorunluluğu tutulmadı.

ÖĞRENCİLER KONGREYE ÇAĞRILDI

AKP İzmir İl Başkanlığı’nın kongreye lise öğrencilerini de davet ettiği ortaya çıktı. Okul müdürlerine gönderilen yazıda, “Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sn. recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ile 22 Şubat 2021 Pazartesi günü gerçekleşecek olan 7. Olağan AKP İzmir İl Kongremiz de sizleri ve değerli öğrencilerinizi aramızda görmekten mutluluk duyarız” denildi.

Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal, öğrencilerin kongreye çağırılmasına tepki gösterdi. Uzaktan eğitimin devam ettiği ve sınavların ertelenmesinin talep edildiğini hatırlatarak, “Bir siyasi partinin kongresine öğrencilerin davet edilmesi kabul edilemez bir durumdur. Ailelerinden ve velilerinden habersiz siyasi parti kongresine dahil edilmeye çalışılan öğrencilerin hem sağlık hakkı yok sayılmakta hem de bu öğrenciler siyasete alet edilmektedirler. Siyasi parti yöneticilerinin kamu yöneticileri aracılığıyla okul yönetiminden talepte bulunmaları tek parti yönetiminin tipik bir göstergesidir. Kamu yöneticilerinin tüm siyasi partilere eşit uzaklıkta olması gerekir. Ancak bu siyasi partinin il başkanı üzeri örtük şekilde bir okul yöneticisine talimat vermektedir. Bu parti yöneticisi hakkında mutlaka işlem yapılması gerekmektedir” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol