birgün

12° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 14.11.2019 14:47

Lise öğrencileri, ‘pilav yiyeceğiz’ denilerek müftülüğün etkinliğine götürüldü

Lise öğrencileri, ‘pilav yiyeceğiz’ denilerek müftülüğün etkinliğine götürüldü

İzmir'de lise öğrencileri, 'pilav yemeye' gidecekleri söylenerek, müftülüğün 'Mevlid-i Nebi Haftası'na götürüldü.

soL’da yer alan habere göre, İzmir Bornova'da lise öğrencileri, öğretmenleri tarafından nereye gittikleri haber verilmeden müftülüğün "Mevlid-i Nebi Haftası"na götürüldü.

Aralarında Selçuk Yaşar Boyacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bornova Anadolu Lisesi (BAL), İzmir Fen Lisesi gibi okulların bulunduğu lise öğrencileri, "pilav yemeye" denilerek, Mazhar Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirilen programa götürüldü. Programda çocuklara önce tasavvuf müziği ve Kuran dinletildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olan Bornova ilçe Müftülüğü'nün sitesinde de yer alan programa göre, İlçe Müftüsü Mesut Harmancı konuşma yaptı. Ardından çocuklara "Mevlid-i Nebi Haftası" nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan sinevizyon izletildi. Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Muammer Erbaş da "Peygamberimiz ve Aile" konulu konuşmasında, çocuklara peygamberin aile hayatının örnek alınması gerektiğini söyledi. Çocuklara konuşmalar sırasında "cariyeler"in de anlatıldığı iddia edildi.

VELİLER OKUL YÖNETİMİNE DİLEKÇE VERİYOR

soL'un görüştüğü öğrenci velileri de, çocuklarının zorla ve kendilerinden habersiz bir şekilde "Mevlid-i Nebi Haftası"na götürülmesine tepki gösterdi. Mevzuat gereği kendilerine bilgi verilmeden çocuklarının okul dışına çıkarılmasını eleştiren veliler, öğrencilerin dini içerikli etkinliklere katılımlarının da isteğe bağlı olduğunu hatırlattı.

BAL'daki velilerin okul yönetimine teslim etmek üzere dilekçe hazırladığı da öğrenildi. Söz konusu dilekçede, "Velisi olduğum öğrencinin ders ve okul dışı faaliyetlere katılmasıyla ilgili tarafımdan yazılı izin alınması gerekmektedir. Bu konuda gereken hassasiyeti göstermenizi rica ediyorum. İznim olmaksızın ders dışı etkinliklere çocuğumun dâhil edilmesi durumunda yasal ve hukuki haklarımı kullanacağımı bildirmek isterim. Ayrıca çocuğumun okul dışından katılımcılarla yapılan etkinliklere veya projelere katılımı ve etkinliğin konusu ve katılımcıların bilgileri hakkında velisi olarak bizlerin bilgilendirilmesi zorunluluğunu önemle hatırlatırım" yazıldı.

Etkinliğe katılım yazısının Kaymakamlık onayıyla Milli Eğitim'den geldiği ve okullardan bazı sınıfların seçildiği öğrenildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız