birgün

24° AZ BULUTLU

GÜNCEL 06.11.2017 07:42

Liseye girişte yeni model: Mahalli Yerleştirme Sistemi

Bakan Yılmaz, kaldırılan TEOG yerine 47 gün sonra gelen sistemi “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” olarak açıkladı. Yeni sistem, okulları nitelikli-niteliksiz diye ayırdığı ve çocukları imam hatibe mahkûm ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor

Liseye girişte yeni model: Mahalli Yerleştirme Sistemi

Serbay Mansuroğlu - Burcu Cansu

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, dün liseye girişte kullanılacak yeni modeli tanıttı. Yılmaz, yaptığı açıklamada, “Sınav mecburiyeti kaldırıldı. Mevcut sistem TEOG bugüne kadar gelenler arasında en iyi sistemdi. Neden değişti? Bu bir ihtiyaçtan kaynaklandı. Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini getirdik. Bu sistemde veli ve öğrencimiz adresine en yakın okuluna yerleştirilecek” dedi.

İşte Bakan Yılmaz’ın açıkladığı yeni sistemden satır başları:

Öğrenci okula nasıl yerleşecek?
» Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemine göre öğrenci adresine en yakın okula yerleştirilecek.

» Başvuruda öğrencinin karşısına 5 okul çıkacak, öğrenci bu seçeneklere göre tercih yapacak.

Ortaokulla lise aynı bölgede olacak
» Yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrenci var. Yeni sistemle veliler, çocuklarını ortaokula kaydettirdiği anda hangi liseye gideceğini bilecek.

» Öğrencilerin yüzde 90’ı adresi ile liseye yerleşecek.

Yeni sistemin amacı
» Yeni sınavın açıklanan amacı sınavsız liselere geçişi sağlayabilmek.

» Ancak bazı iddialara göre imam hatip liseleri ve meslek liselerinin boş kalan kontenjanlarının bu sistemle doldurulması amaçlanıyor.

Sınav olacak mı?
» Ülke genelinde belirlenen farklı illerdeki sınırlı sayıdaki okula sadece isteyen 8. sınıf öğrencileri girebilecek. Öğrencilerin sınava gireceği liseler mayıs ayında açıklanacak.

» Haziran ayında merkezi sınav yapılacak. Bakana göre sadece yüzde 10 civarındaki nitelikli okulları hedefleyenler sınava girecek.

Yabancı kurumlar
» Yabancı eğitim kurumları isterlerse kendi sınavlarını yapabilecek. İsterlerse Bakanlığın merkezi sonuçlarıyla kayıt da yapabilecek.

***

Adil ve eşitlikçi ideal yok

liseye-giriste-yeni-model-mahalli-yerlestirme-sistemi-378904-1.
BİRLEŞİK Haziran Hareketi:

“Bugün açıklanan ‘Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sınavı’ toplumda yüzde 10’luk ayrıcalıklı bir kesim yaratırken, çocuklarımızın yüzde 90’ını evinin yakınındaki imam hatibe ya da meslek lisesine mahkûm edecek. Tüm öğrencilere sunulması gereken adil ve eşitlikçi bir eğitim ideali, bir kez daha geri dönülmez bir darbe alacak.

Çocuklarımızın eğitime ilişkin ihtiyaç ve beklentilerini görmezden gelip, kendi politik ihtiyaçları için eğitimi bir araç olarak kullanan iktidar, yıllardır çocuklarımızı istismar etmekte ve çocuk haklarını ihlal etmektedir.

Bu sistem, yarattığı haksızlık ve adaletsizliklerle çocuklarımızın hem psikolojik hem de bedensel sağlığını tehdit eder hale gelmiştir. Buna dur demek için, çocuklarımızın hem sağlığını hem de geleceğini korumak için laik, bilimsel, nitelikli ve parasız kamusal eğitimi savunmaya devam edeceğiz.”

***

İmam hatiplere ve özele yönlendirme var

liseye-giriste-yeni-model-mahalli-yerlestirme-sistemi-378905-1.

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan:

“Adrese dayalı kayıt sistemi öğrencilerin istediği okula gitme hakkını ortadan kaldırmaktadır. Okullar arasındaki eşitsizlik, adrese dayalı kayıt sistemi ile sınıfsal eşitsizlikleri artıracaktır. Çok sayıda veli öğrencisinin gitmesini istediği okulların bulunduğu bölgelere taşınacak, buralarda oluşan yoğunluklar yeni sorunlara neden olacaktır. Ekonomik nedenlerle ikametini değiştiremeyen ailelerin çocukları ise nitelikli okullar olarak belirtilen okullarda eğitim görme hakkını fiilen kaybedecektir. 4+4+4 yasası ile hız kazandırılan özelleştirme ve gericileştirme yani imam hatipleştirme uygulamalarına MEB son hızla bu model ile devam ediyor. İstediği okullara yerleşemeyen öğrenciler için özel okullar da zorunlu hale getirilmektedir aynı zamanda... 2012’den bu yana özel liselere giden öğrenci sayısı 25 kat artmış durumda bulunuyor.”

***

Okulların yüzde 90’ının niteliksizliği kabul ediliyor

liseye-giriste-yeni-model-mahalli-yerlestirme-sistemi-378906-1.

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım:

“Yapılan açıklamaya göre okulların yüzde 10’u için sınav devam edecek. Yani okulların sadece yüzde 10’unun nitelikli olduğu baştan kabul edilmiş oluyor. Bunun kadar facia bir açıklama olabilir mi? Yüzde 90 okula ne diyorsunuz? Yüzde 90 okul niteliksiz mi ilan edildi. Madem devletin yüzde 90 okulu niteliksiz neden bir çalışma yapmadınız, bu okullarda eğitim niteliksiz ise neden düzeltmediniz? Hükümet birkaç gün önce yaptığı açıklamada şuanda yüzde 8-9 olan özel okullaşma oranını OECD ortalaması olan yüzde 18-19’a çıkarma hedeflerini açıklamıştı. Yeni sınav sistemi buna da hizmet edecek. Veliler çocuğunu devletin niteliksiz olduğunu iddia ettiği okullar ya da imam hatip yerine nitelikli olduğunu iddia eden özel okula göndermeyi tercih edecek. Veliler kredi çekecek, borç bulacak çocuğunun geleceğini garanti altına almaya çalışacak.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız