birgün

20° AÇIK

BİRGÜN EGE 16.09.2020 18:04

Liverpool Belediye Başkanı Rothery, Fethiye’de

Türkiye'ye tatile gelen İngiltere'nin Liverpool kenti Belediye Başkanı Anna Rothery, Fethiye Belediyesi'ni ziyaret etti.

Liverpool Belediye Başkanı Rothery, Fethiye’de

BİRGÜN EGE

Yaklaşık bir hafta önce Fethiye’ye gelen Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’ya da ziyarette bulundu. Başkan Karaca’nın çiçeklerle karşıladığı Anna Rothery, Fethiye’de olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery, çeşitli hediyelerle birlikte Başkan Karaca’ya Liverpool futbol takımından Salah’ın formasını hediye etti.

Rothery, ayrıca Başkan Karaca’nın eşi Çiğdem Karaca’ya da hediye sunarken belediye başkan yardımcıları Oğuz Bolelli ile Güzide Özkaya’ya da Liverpool’u anlatan hediyeler takdim etti. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da Fethiye’nin eski fotoğraflarından oluşan bir tablo ile yöresel ürünlerden oluşan bir paket ve el dokuması kilim hediye etti. Çiğdem Karaca da Anna Rothery’e el dokuması dastar sundu. Samimi bir sohbet havasında geçen ve Başkan Karaca’nın öğle yemeği verdiği buluşmada, her iki başkan da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery, en son Fethiye’ye 20 yıl önce geldiğini dile getirerek “Hala çok güzel bir şehir burası. Geldiğimden beri başkanla da görüşme fırsatı yakaladık. Fethiye Belediyesi’yle güzel bir diyalog halindeyiz. Fethiye Belediye Başkanı’yla kardeş şehir ve birlikte dayanışma konularını konuşmak istiyoruz. Çünkü her iki şehir de birbirine benzer, turizm odaklı ve hem başkanımız hem de kültür ve sosyal işler müdürüyle güzel işler yapacağımızı, güzel işler kuracağımızı düşünüyorum” dedi. Ayrıca, Fethiye’de günübirlik tekne turu yaptığını da söyleyen Rothery, “Dünkü tekneyle yaptığımız gezi, bizim için dinlendirici bir seyahat oldu. Tam da zihnimizin ihtiyaç duyduğu huzuru ve meditasyonu bulduk. Gelecekte yapabileceğimiz işleri düşünme fırsatımız da oldu” diye konuştu.

LİVERPOOL DÜNYANIN EN ÖNEMLİ ŞEHİRLERİNDEN BİRİ

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise yaptığı açıklamada “Liverpool, dünyanın en önemli şehirlerinden biri. Meslektaşımı belediyemizde ağırlamaktan çok mutlu oldum. Bu bölge İngilizlere çok yakın bir bölge ve binlerce İngiliz misafirimizi burada ağırlıyoruz. Aynı zamanda 6 binin üzerinde yerleşik İngiliz vatandaşımız burada bizlerle birlikte ikametgah etmekte. Sadece burada ekonomik olarak değil, tabi ki Fethiye ekonomisine yön veren en büyük ülke olan İngiltere’den gelen buradaki misafirlerimiz. Ama biz onu öyle düşünmüyoruz çünkü farklı kültürlerin entegrasyonu bizim için çok önemli. Burada Fethiye Belediyesi’nin yapmış olduğu bütün sosyal sorumluluk projelerinde burada yaşayan İngiliz vatandaşlarımız bize destek veriyorlar. Onlarla birlikte biz burada güzel projelere imza atıyoruz. Ölüdeniz belediyemizde de onlar için irtibat büromuzu açtık. Burada yaşayan vatandaşlarımız ve belediye personelleriyle birlikte ortak çalışıyoruz. Liverpool benim çok önem verdiğim bir yer. Gerçekten farklı jenerasyonların saygı duyduğu Beathles grubunun bir şehri. Aynı zamanda Liverpool, çocukluğumun İngiltere’deki futbol takımı. Sempati duyduğum halen daha büyük bir keyifle izlediğim bir takım. Biz birçok sosyal sorumluluk projesinde, değerli başkanım ile birlikte aktif bir şekilde çalışmak istiyoruz. Liverpool’la Fethiyemizi kardeş şehir yapmak istiyoruz, kendileri de uygun görürlerse. Tekrar kendilerine hoşgeldiniz diyorum ve burada yaşayan tüm yurttaşlarımızın sevgilerini iletiyorum” şeklinde konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız