birgün

14° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 24.09.2021 17:12

LÖSEV'den 'sessiz etkinlik' çağrısı

Lösemili Çocuklar Vakfı'nın (LÖSEV), 'Uluslararası Çocukluk Çağı Kanseri Farkındalık Ayı’ kapsamında 26 Eylül Pazar günü Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Eskişehir, Kayseri ve Samsun olmak üzere Türkiye genelinde 9 ilde eş zamanlı olarak "Sessiz Etkinlik" eylemi yapacak.

LÖSEV'den 'sessiz etkinlik' çağrısı

Lösemili Çocuklar Vakfı'ndan (LÖSEV) yapılan yazılı açıklamada; dünyada her 3 dakikada 1 çocuğa kanser tanısı konulduğu ve yüzde 80'inden fazlasının da tedavi olamadığına dikkat çekilerek, gelecek kuşaklara yaşanabilir ve kansersiz bir dünya için Türkiye genelinde gerçekleştirilmesi planlanan etkinliğe katılım çağrısı yapıldı.

Dünyada her yıl 0-19 yaş aralığındaki 400 binden fazla çocuk ve ergenin, Türkiye’de ise her yıl 8 binden fazla çocuğa kanser tanısı alındığı belirtilen açıklama şöyle:

"Pandemi sırasında bile, çocukluk çağı kanserleri, dünyadaki çocuklar için hastalık kaynaklı ölümlerin bir numaralı nedeni olmaya devam ediyor. LÖSEV, kendini çocukluk çağı kanseri ile mücadeleye adamış uluslararası birçok savunucu ve köklü örgüt ile birlikte, Çocukluk Çağı Kanseri Farkındalık Ayı olarak belirlenmiş olan Eylül ayında 9 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek 'Sessiz Etkinlik' ile önemli bir farkındalığa imza atacak.

İKLİM OLAYLARI, VAKALARIN ARTMASINA NEDEN OLUYOR

Artık bir sorundan çok kriz haline gelen iklim olayları ise kanser vakalarının artmasına büyük etkiye yol açıyor. Kanser ve çevre bilinci artık bir bütün. 26 Eylül Pazar günü Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Eskişehir, Kayseri ve Samsun olmak üzere Türkiye genelinde 9 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek 'Sessiz Etkinlik' ile daha sağlıklı bir yaşam alanının önemine, kanserden kurtarılmış sağlıklı bir geleceğe dikkat çekilecek."

Etkinliğin Adana ayağının 26 Eylül Pazar günü Atatürk Parkı’nda 16.00-18.00 saatleri arasında yapılmasının planlandığı bildirildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol