birgün

4° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 04.12.2019 10:28

Lübnan Başbakanı Hariri: Yeni hükümette yer almayacağım

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, kurulacak olan yeni hükümette yer almayacağını açıkladı

Lübnan Başbakanı Hariri: Yeni hükümette yer almayacağım

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, kurulacak yeni hükümette yer almayacağını ve başbakanlık için iş adamı Semir el-Hatib'i desteklediğini açıkladı.

Hariri, yaptığı yazılı açıklamada, "Semir el-Hatib'i destekliyorum. Yeni hükümette yer almayacağım" ifadelerini kullandı.

Lübnan'da Hariri sonrası kurulacak yeni hükümette başbakanlık için Hatib'in ismi geçiyor. Hariri'ye yakın iş adamı olarak bilinen Hatib, bazı işlerinde eski Başbakan Refik Hariri ile de ortaklık yapıyordu.

NE OLMUŞTU?

Lübnan'da hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim'de başlayan protestolar, kısa sürede ülkenin dört bir yanına yayılmıştı.

Lübnan'da yolsuzluğa batmış hükümetin son olarak Whatsapp gibi uygulamalarda sesli arama özelliğini vergilendirme kararı alması yurttaşları sokağa dökmüştü. Başkent Beyrut başta olmak üzere hükümetin yeni tasarruf düzenlemeleri ve kötüye giden ekonomik koşulları protesto eylemleri hükümetin istifası talebine dönüşmüştü. Cumhurbaşkanı Mişel Avn protestoların ardından istifasını sunan Hariri'nin kabine kurulana kadar görevinin başında kalmasının istemişti.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız