birgün

25° KAPALI

DÜNYA 19.10.2019 13:55

Lübnan’da silahlı bakan korumasına tekme atan kadın, eylemlerin sembolü oldu

Lübnan’da silahlı bakan korumasına tekme atan kadın, eylemlerin sembolü oldu

Lübnan’da ekonomik kriz ve iletişime yeni vergiler getirilmesi nedeniyle 17 Ekim akşamı başlayan protestolar sırasında bir bakanın silahlı korumasına tekme atan kadın, eylemin sembolü haline geldi.

Sendika.Org'un Al-Masdar’dan aktardığına göre başkent Beyrut’un merkez bölgesinde (Downtown) Lübnan Eğitim Bakanı Ekrem Şuhayb’ın konvoyunun geçtiği sırada halk, yolsuzluğa karşı eylemdeydi.

Konvoyun ilerlemesi için bakanın silahlı korumalarının araçlarından inip kitleyi dağıtmak istemesi üzerine arbede yaşandı.

Olay anında kaydedilen bir videoda arbede sırasında protestocu bir kadının, elinde uzun namlulu silah olan bakan korumasının kasıklarına tekme attığı görülüyor.

Görüntülerin sosyal medyada yaygınlaşmasının ardından silahlı korumaya tekme atan kadın, eylemin sembolü haline geldi.

lubnan-da-silahli-bakan-korumasina-tekme-atan-kadin-eylemlerin-sembolu-oldu-638925-1.
İllüstrasyon: Rami Kanso

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız