birgün

17° AÇIK

DÜNYA 04.08.2020 18:46

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta şiddetli patlama: 78 ölü, en az 4 bin yaralı

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta şiddetli bir patlama geldi. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Beyrut Limanı'ndaki patlamada 6 yıldır bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın infilak ettiğini belirtti. Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasad, patlamada 78 kişinin hayatını kaybettiğini, en az 4 bin kişinin yaralandığını açıkladı.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta şiddetli patlama: 78 ölü, en az 4 bin yaralı

Lübnan'daki Beyrut Limanı yakınlarında büyük bir patlama meydana geldi.

Lübnan resmi ajansı NNA'nın haberine göre, Beyrut Limanı'nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda yangın çıktı.

Yangın nedeniyle güçlü bir patlama meydana geldi. Patlama sesi başkentin banliyölerinden de duyuldu.

İtfaiye ekipleri, yangına müdahale etmek için olay yerine kısa sürede ulaştı.

Hariri'nin evinde ve çevre binalarda büyük hasar oluşurken, eski başbakanın sağlık durumunun iyi olduğu ve olayı takip ettiği belirtildi.

Patlama nedeniyle hükümet binası ve Muhammed el-Emin Camisi'nde büyük hasar oluştu.

lubnan-in-baskenti-beyrut-ta-siddetli-patlama-764556-1.

LÜBNAN SAĞLIK BAKANI: PATLAMADA 78 KİŞİ ÖLDÜ

Lübnan'daki Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamada ölü sayısı 78'e yükseldi.

Sağlık Bakanı Hamad Hasan, Beyrut'taki patlamada hayatını kaybedenlerin sayısının 78'e yükseldiğini, en az 4 bin kişinin yaralandığını açıkladı.

Hasan, daha önce yaptığı açıklamada ölü sayısını 63, yaralı sayısını da 3 binden fazla olarak duyurmuştu.

lubnan-in-baskenti-beyrut-ta-siddetli-patlama-764557-1.

Beyrut'ta meydana gelen patlamanın etkisiyle 3 katlı bir binanın yıkıldığı, enkaz altında hala insanların olduğu belirtildi.

"PATLAMADA 2 BİN 750 TON AMONYUM NİTRAT İNFİLAK ETTİ"

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Beyrut Limanı'ndaki patlamada 6 yıldır bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın infilak ettiğini belirtti.

Avn'ın, Cumhurbaşkanlığına ait Twitter hesabından yaptığı yazılı açıklamasında, herhangi bir güvenlik önemli alınmadan 2 bin 750 ton amonyum nitratın 6 yıl boyunca bir depoda tutulmasının 'kabul edilemez' olduğunu ifade etti.

Ülke genelinde 2 hafta süreyle olağanüstü hal ilan edilmesi gerektiğini kaydeden Avn, patlamaya sebebiyet verenlerin ve tüm sorumluların en ağır bir şekilde cezalandırılacağı sözü verdi.

Öte yandan Lübnan Emniyet Müdürü Abbas İbrahim, Lübnan Yüksek Savunma Konseyi'nin toplantısı sonrası yaptığı kısa açıklamada, söz konusu amonyum nitratın Afrika'ya gönderilmek üzereyken limanda infilak ettiğini söyledi.

lubnan-in-baskenti-beyrut-ta-siddetli-patlama-63-olu-3-bin-yarali-764631-1.

BEYRUT 'FELAKET BÖLGESİ' İLAN EDİLDİ

Lübnan'daki Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlama nedeniyle Yüksek Savunma Konseyi, başkent Beyrut'u "felaket bölgesi" ilan etti.

Yüksek Savunma Konseyi'nin Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yapılan yazılı açıklamada, patlamayla ilgili soruşturma komisyonu oluşturulduğu ve bu komisyonun 5 gün içinde bir rapor hazırlayacağı belirtildi.

Açıklamada, Beyrut'un "felaket bölgesi" ilan edildiği ve Bakanlar Kurulu'na da başkentte "olağanüstü hal ilan edilmesi" tavsiyesinde bulunulduğu kaydedildi.

Görüşme öncesinde konuşan Avn, Lübnan'da büyük bir felaket meydana geldiğini ve gerçekleştirdikleri toplantının amacının gerekli yargı ve güvenlik önlemlerini almak ve halka yardım etmek olduğunu ifade etti.

Olayla ilgili soruşturma açılması ve sorumluların belirlenmesi gerektiğini kaydeden Avn, Arap ve yabancı ülke liderlerinden Lübnan'a destek mesajları geldiğini aktardı.

lubnan-in-baskenti-beyrut-ta-siddetli-patlama-63-olu-3-bin-yarali-764635-1.

LÜBNAN BAŞBAKANI: SORUMLULARDAN HESAP SORULACAK

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, "Lübnan'da bugün yaşanan felaketin sorumlularından hesap sorulacak" açıklamasını yaptı.

Başbakan Diyab, 2014'ten bu yana limanda bulunan tehlikeli depo hakkında gerçekleri açıklayacaklarını belirtti.

Yaşananları "felaket" olarak nitelendiren Diyab, tüm kardeş ülkelere, Lübnan'ın yanında yer alması ve destek olması için acil yardım çağrısında bulundu.

"PATLAMA, PATLAYICILARIN TUTULDUĞU DEPODA MEYDANA GELDİ"

Lübnan Emniyet Genel Müdürü, olayın, daha önce el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depoda meydana geldiğini söyledi.

Gümrük Genel Müdürü Bedri Zahir, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Beyrut Limanı'nda kimyasal maddelerin bulunduğu bir depoda patlama yaşandığını söyledi.

lubnan-in-baskenti-beyrut-ta-siddetli-patlama-764558-1.

PATLAMAYA İLİŞKİN HİROŞİMA VE NAGAZAKİ BENZETMESİ

Öte yandan Beyrut Valisi Mervan Abbud, olay yerinde incelemelerde bulundu. Abbud burada yaptığı açıklamada, Beyrut'un felaket bölgesi haline geldiğini ve hasarın yüksek olduğunu belirtti.

Abbud, limandaki patlamayı Hiroşima ve Nagazaki'ye benzetti.

lubnan-in-baskenti-beyrut-ta-siddetli-patlama-764573-1.

LÜBNAN HİZBULLAHI: SİLAH DEPOLARIMIZIN HEDEF ALINDIĞI İDDİASI GERÇEK DIŞI

Lübnan Hizbullahı başkent Beyrut'taki patlamanın kaynağının, İsrail tarafından kendilerine ait silah depolarına yönelik gerçekleştirilen bir saldırı olduğu iddiasını yalanladı.

Hizbullah'a yakın kaynaklar ülkenin yerel medyasına yaptığı açıklamada, Beyrut'taki patlamanın, kendilerine ait silah depolarında meydana geldiği ve saldırının İsrail tarafından gerçekleştirildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

lubnan-in-baskenti-beyrut-ta-siddetli-patlama-764574-1.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: 2 VATANDAŞIMIZ HAFİF ŞEKİLDE YARALANDI

Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen patlamada, 2 Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının hafif şekilde yaralandığını bildirdi.

Bakanlıktan yap��lan yazılı açıklamada, Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamada çok sayıda Lübnan vatandaşının hayatını kaybetmesinin ve yaralanmasının derin üzüntüyle öğrenildiği kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Patlama sonucunda 2 vatandaşımız hafif şekilde yaralanmış olup, durumları yakından takip edilmektedir. Bu elim olayda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar, dost ve kardeş Lübnan halkına başsağlığı diliyoruz."

lubnan-in-baskenti-beyrut-ta-siddetli-patlama-30-olu-2500-yarali-764592-1.

LÜBNAN KIZILHAÇI: YÜZLERCE YARALI VAR

Lübnan Kızılhaç Örgütü, başkent Beyrut'ta meydana gelen patlama nedeniyle yüzlerce kişinin yaralandığını duyurdu.

Kızılhaç Örgütü yetkililerinden Georges Kettaneh, yaptığı açıklamada, patlama nedeniyle yüzlerce kişinin yaralandığını belirtti. Patlamada ölülerin de olduğunu aktaran Kettaneh, sayı hakkında herhangi bir detay vermedi.

Öte yandan Lübnan Kızılhaç Örgütü, twitter hesabı üzerinden yayınladığı açıklamada, kendi bünyesinde ve ülkenin farkl�� bölgelerinde bulunan tüm ambulansların Beyrut'ta gönderildiği bilgisini paylaştı.

lubnan-in-baskenti-beyrut-ta-siddetli-patlama-764564-1.

KAZAKİSTAN BÜYÜKELÇİSİ KALEKENOV YARALANDI

Kazakistan'ın Beyrut Büyükelçiliği, patlamada Kazakistan'ın Beyrut Büyükelçisi Yerzhan Kalekenov'un yaralandığını açıkladı. Açıklamada, büyükelçilik binasında hasar oluştuğu belirtildi.

lubnan-in-baskenti-beyrut-ta-siddetli-patlama-764575-1.

İSRAİL: PATLAMAYLA BİR İLGİMİZ YOK

İsrailli yetkililer, Lübnan'ın başkenti Beyrut’taki patlamayla Tel Aviv'in bir ilgisinin olmadığını iddia etti.

AA'nın aktardığına göre isimlerinin açıklanmasını istemeyen İsrailli yetkililer, yerel basına yaptıkları açıklamalarda, Tel Aviv'in Beyrut'taki patlamayla bir ilgisi olmadığını öne sürdü.

Söz konusu yetkililer, İsrail'in olayla bağlantısını reddederek, patlamanın kaza olabileceğini ifade etti.

KETAİN PARTİSİ GENEL SEKRETERİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Öte yandan, Hristiyan Ketaib Partisi Genel Sekreteri Nizar Necaryan patlamada hayatını kaybetti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol