birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 07.05.2021 13:04

Lüks otomobillerle vergi vurgunu: 24 araca el konuldu

İstanbul merkezli 9 ilde düzenlenen operasyonda, çeşitli marka ve modelde kaçak 24 lüks araca el konuldu. Sahte şehadetname ve evrak üzerinde değiştirilmiş şasi numarasıyla ilk tescil işlemini ÖTV’siz yaptırdıkları ve noterden ‘yeni bir otomobilmiş' gibi yeni plaka ve tescil numarası alındığı ortaya çıktı. Bu şekilde 27 milyon lira vergi kaçırıldığı belirlenirken, el konulan lüks otomobiller, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün avlusunda sergilendi.

Lüks otomobillerle vergi vurgunu: 24 araca el konuldu

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın koordinesinde harekete geçen İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yurt dışından ‘turistik kolaylıklar' kapsamında yurda sokulan lüks otomobillerin Türkiye piyasasında satıldığı bilgisi üzerine geniş çaplı inceleme başlattı.

Yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kahramanmaraş, Mardin, Tekirdağ ve Samsun'da 28 Nisan'da eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda, aralarında VIP minibüs ve ciplerin de olduğu 24 lüks otomobil ele geçirildi. Araçların 15'i İstanbul'da, 2'si Samsun'da, 2'si İzmir'de, 2'si Kayseri'de, birer tanesi Kahramanmaraş, Mardin, Tekirdağ'da bulundu. Şüphelilerin, turistlere tanınan kolaylıkları fırsata çevirerek Türkiye'ye getirilen otomobillerin, kişi ya da firmalar tarafında araçlar için hazırlanan sahte fatura şehadetname veya ÖTV belgesinin tescil işlemini noterden gerçekleştirdikleri belirlendi.

İlk tescil belgesi için ‘sahte trafik şahadetnamesi' düzenlemek suretiyle aracın alıcısına bu evrakları ibraz ederek orijinal belge gibi noterlere müracaatını sağlayan şüphelilerin, yurt içinde yasal olarak kayıtlı olan, kayıtlarında çok sayıda ‘haciz' ve ‘yakalama şerhi' bulunan otomobillerin şasi numaralarında bir ya da birden fazla değişiklik yaparak 27 milyon lira vergi kaçırdıkları belirlendi.

Söz konusu olaya ilişkin şüpheli hakkında yasal işlemlerin devam ettiği bildirildi. (ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol