birgün

10° AÇIK

ÇEVRE 01.02.2018 10:44

Lüleburgaz’da çevreci adım: Bisiklet taksiler trafikte

Lüleburgaz’da ‘Bisikletlerimizle iklim değişikliğine karşı mücadele ediyoruz’ projesiyle yapılan ‘bisiklet taksiler’ ilçedeki karbon salınımını azaltmada önemli bir adım

Lüleburgaz’da çevreci adım: Bisiklet taksiler trafikte

Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçe Belediyesi’nin Avrupa Birliliği (AB) ile ortak yürüttüğü ‘Bisikletlerimizle iklim değişikliğine karşı mücadele ediyoruz’ projesi kapsamında özel olarak yaptırılıp, ücretsiz hizmete sokulan ‘bisiklet taksilere’ ilgi büyük.

Lüleburgaz Belediyesi ile AB’nin ortaklaşa sürdürdüğü ‘Bisikletlerimizle iklim değişikliğine karşı mücadele ediyoruz’ projesi kapsamında, ilçede 19 Ocak günü 3 elektrikli bisiklet taksi hizmete başladı. Adapazarı’nda tanesi 3 bin 500 Euro’dan yaptırılan bisikletler, 8 ay boyunca ücretsiz olarak, öncelik hamile, yaşlı ve çocuklu ailelerde olmak üzere hizmet verecek. İki kişi alabilen ve çocuklarla 4 kişiye hizmet verebilen bisiklet taksilerin sürücüleri de özel sınavlardan geçirildi.

‘İklim değişikliğiyle mücadele ediyoruz’
Lüleburgaz Belediye Başkanı CHP’li Emin Halebak, bisiklet taksilerin amacının küresel iklim değişikliği ile mücadele etmek olduğunu belirterek, “Lüleburgaz’ın temalı yılları var. 2017 yılı da bisiklet yılıydı. Karbon salınımına karşı duyarlılığı artırmak adına bisiklet taksi projemiz oldu. Lüleburgaz halkının kullanımı için bisiklet taksilerimizi getirdik. Buradaki asıl amaç, sağlıklı bir toplum yaratmak. Otomobillerden indirip, insanları bisikletlere bindirmek. Küresel iklim değişikliğine karşı mücadele ediyoruz. Taksi bisikletlerin kullanımı, şimdilik ücretsiz. Hamile kadınlarımız, çocuklu ebeveyninler ve 70 yaşından büyüklerimiz, nereye gitmek isterlerse bu bisiklet taksilerimize binip gidiyor. Şimdilik bisiklet taksilerimiz 3 tane, ama bunların sayısını artırıyoruz. Siparişlerini verdik, yenileri de gelecek” dedi.

Kendi elektriğini üretiyor
Bisiklet taksilerin pedal çevirdikçe şarj olduğunu belirten Halebak, zorlandığı zaman elektriğin devreye girdiğini ifade ederek, 8 ay sonunda bir ücret belirleyeceklerini söyledi.

Lüleburgazlı vatandaşlar da çevreyi kirletmeyen bisiklet taksileri tercih edip bisiklet taksi sayısının artırılmasını istiyor.
luleburgaz-da-cevreci-adim-bisiklet-taksiler-trafikte-422034-1.
Halk oldukça sevdi
Bisikletli taksiyi tercih etmesinin çocuklarına temiz bir gelecek bırakmak olduğunu anlatan Serpil Kıyıcı, “Konforu da güzel. Diğer taksilerden bir farkı yok. Şu an ücretsiz ama daha sonra da diğer taksilerden daha ucuz olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Bisiklet taksiyi tercih edenlerden Hasan Ertaş ise “Bisiklet taksilerin devreye girmesiyle çok eğlenceli yolculuk yaptık. Bu sayede küresel iklim değişikliğinin önüne geçmiş olduk. Çok güzel bir uygulama” diye konuştu.

Kentte taksicilik yapan bazı şoförler ise bisiklet taksileri kendilerine rakip görmese de güvenli bulmadıklarını öne sürdü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız