birgün

28° AÇIK

EKONOMİ 31.05.2021 12:48

Lütfi Elvan'dan 'büyüme rakamları' açıklaması:  Yüzde 56’sı net dış talep ve yatırımlardan geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TÜİK'in açıkladığı büyüme rakamına ilişkin değerlendirmede bulundu. Elvan, “İlk çeyrekteki %7’lik büyümenin %56'sı net dış talep ve yatırımlardan geldi, bu, dengeli ve sağlıklı büyümenin göstergesi" dedi.

Lütfi Elvan'dan 'büyüme rakamları' açıklaması:  Yüzde 56’sı net dış talep ve yatırımlardan geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, sosyal medya hesabından yılın birinci çeyreğine ilişkin büyüme verilerini değerlendirdi.

"İlk çeyrekteki %7’lik büyümenin %56'sı net dış talep ve yatırımlardan geldi, bu, dengeli ve sağlıklı büyümenin göstergesi" değerlendirmesinde bulunan Elvan, şunları kaydetti:

"İlk çeyrekteki %7’lik büyümenin %56'sı net dış talep ve yatırımlardan geldi. Bu, dengeli ve sağlıklı büyümenin göstergesi. İstihdam oluşturan, gelir dağılımını iyileştiren ve istikrara odaklanan politikaları kararlılıkla uygulayacağız. Büyümenin finansman kalitesi önceliğimiz."

TÜİK, BÜYÜME ORANINI YÜZDE 7 OLARAK AÇIKLADI

TÜİK verilerine göre, Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüdü. İlk çeyrekte hanehalkı tüketimi büyümeye 4,4 puan katkı yaparken, stok değişimi büyümeyi 1,5 puan aşağı çekti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol