birgün

26° AÇIK

Maarif Vakfı’na aktarılan 500 milyon lira fazla kaynak Meclis gündeminde

Türkiye Maarif Vakfı’na aktarılan kaynakları Meclis gündemine taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık, vakfa öngörülen tutardan yaklaşık 500 milyon lira fazla kaynak aktarılmasının nedenlerini Milli Eğitim Bakanı Özer'e sordu.

GÜNCEL 01.06.2022 14:19
Maarif Vakfı’na aktarılan 500 milyon lira fazla kaynak Meclis gündeminde
Abone Ol google-news

Cunhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e; “Maarif Vakfı’na kuruluşundan bu yana yıllar bazında ne kadar kaynak aktarılmıştır? 2022 yılı Mili Eğitim Bakanlığı bütçesinden, öngörülen tutardan yaklaşık 500 milyon lira fazla kaynak aktarılmasının nedenleri nelerdir?” sorularını yöneltti.

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Özer’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sundu. Karabıyık, önergesinde Türkiye Maarif Vakfı’na aktarılan kaynaklarla ilgili sorular yöneltti.

Karabıyık, şu değerlendirmeleri yaptı:

"25 Mayıs tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan karar ile Türkiye Maarif Vakfı’na 1 milyar 871 milyon 857 bin Türk lirasına kadar kaynak aktarılmasına imkân tanınmıştır. 2022 yılına ait Millî Eğitim Bakanlığı bütçesinden Türkiye Maarif Vakfı’na 1 milyar 389 milyon 323 bin TL aktarılması planlanmıştır. Yapılan planlamaya göre yaklaşık 500 milyon TL fazla para Türkiye Maarif Vakfı’na aktarılmaktadır."

Karabıyık, Bakan Özer’e şu soruları yöneltti:

• Türkiye Maarif Vakfı’na kuruluşundan bu yana yıllar bazında ne kadar kaynak aktarılmıştır?

• Türkiye Maarif Vakfı’na yıllar içerisinde aktarılan kaynakların nerelere kullanıldığı bilinmekte midir?

• Türkiye Maarif Vakfına ait kaç eğitim kurumu ve yurt bulunmaktadır?

• 2022 yılı MEB bütçesinden, öngörülen tutardan yaklaşık 500 milyon lira fazla kaynak aktarılmasının nedenleri nelerdir?

• MEB bütçesinde artış yapılması planlanmakta mıdır?”

ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol