birgün

9° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 30.01.2020 00:20

Maarife bir el de Yıldırım’dan

Maarife bir el de Yıldırım’dan

Hüseyin Şimşek

Eski Başbakan ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım, kendi adını taşıyan okulun açılışına davet ettiği milletvekillerinin Maarif Vakfı’na bağış yapmasını istedi.

Binali Yıldırım ile çocukları Büşra Yıldırım ve Erkam Yıldırım, Binali Yıldırım İlkokulu ve Anaokulu’nun açılışı için milletvekillerine davetiye gönderdi. 3 Şubat Pazartesi günü İstanbul’da yapılacak açılış törenine davet edilen milletvekillerinden “çiçek göndermemeleri” istendi. Yıldırım ailesi, bunun yerine “Paralel Milli Eğitim Bakanlığı” gibi çalışan, Gülen yapılanmasının tasfiyesinin ardından eğitim alanındaki faaliyetlerini artıran ve gerici faaliyetleri ile bilinen Maarif Vakfı’na destek olunmasını istedi. Yıldırım ailesinin gönderdiği davetiyede, “Lütfen çiçek göndermeyiniz. Türkiye Maarif Vakfı Eğitim Hizmetleri’ne bağış yapabilirsiniz” ifadeleri kullanıldı.

Binali Yıldırım ve çocuklarının talep ettiği bağışa, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi, CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel, tepki gösterdi. Adıgüzel, “Zaten devlet kaynaklarından aktarılan paralar varken bir de milletvekillerinden istiyorlar. Gerici eğitim kurumuna bağış toplama işi Binali Yıldırım’a mı kaldı?” diye sordu.

YILDIRIM İŞ EDİNMİŞ

15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ’nün kadrolarının tasfiye edildiğini ancak gerici dernek ve kurumların “hiç olmadığı kadar fazla sayıda temsilci ile” eğitim alanına yerleştirildiğini ifade eden Adıgüzel, “Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’nda FETÖ’den boşalttıkları yerlerde başka cemaatler var. Valiler eliyle cemaat eğitiminin dayatması var. Bilimsel eğitim rafa kaldırılmış durumda. Tüm bunlar yetmezmiş gibi Binali Yıldırım kendisine yeni iş edinmiş. Maarif Vakfı’na bu yolla bağış toplanması kabul edilemez” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız