birgün

17° HAFİF YAĞMUR

ÇALIŞMA YAŞAMI 19.01.2021 08:47

Maaş ödemeyen patrona ödül, işçinin payına açlık

Maaş ödemeyen patrona ödül, işçinin payına açlık


■ Emek Servisi

Kayı İnşaat’ın Cezayir’deki inşaatlarında çalışıp 1 yıllık ücretlerini alamayan ve İnşaat-Sen öncülüğünde patron Coşkun Yılmaz’ın İstanbul Levent’teki ofisi önünde direnişe geçen işçilere yenileri eklendi.

Beşinci gününü geride bırakan direnişe dün Adana ve Hatay’dan gelen işçiler de dahil oldu. Ofisin bulunduğu plazanın önünde sendika adına yapılan açıklamada, şöyle dendi:


“Kayı İnşaat’tan parasını alamayan işçiler Türkiye’nin dört bir yanından gelmeye devam ediyor. Kayı İnşaat şantiyelerinde çalışan, o binaları inşa eden işçiler hak edişlerini 2 yıldır alamadılar. Ama Coşkun Yılmaz 3 kıtada 6 bin işçi çalıştırıyor, yeni ihaleler alıyor. 9 kez hükümetten başarı ödülü aldı. Yatı, villaları, arabaları var; işçilerin önünde direndiği plazada çalışıyor ama hâlâ işçilerin haklarını vermedi.”

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi: “Bizler bir gün faturalarımızı geciktirsek devlet hemen peşimize düşüyor. Coşkun Yılmaz’ın bize olan borcu için devlet neden hiçbir şey yapmıyor, bunun peşine düşmüyor? Çocuklarımıza telefon, tablet bile alamıyoruz, onların derslere girmesini sağlayamıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından hakkımızı almak için geldik. İşçiler bu sorunlarla baş başa bırakılamaz, tüm bakanlıkları bu sorunu çözmek için göreve çağırıyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol