SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, işlemleri tamamlanamadığı için maaşı geciken EYT'liler için avans imkanı tanınacağını bildirdi. Emekli adayları 2 Haziran'dan sonra avans talebinde bulunabilecek.

Kaynak: Haber Merkezi
Maaşı yetişmeyen EYT'liye avans verilecek
Fotoğraf: Depophotos

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin yasalaşmasıyla 2 milyondan fazla çalışan emekli olmaya hak kazandı. Yasanın ardından Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yolunu tutarak emeklilik müracaatında bulunan çok sayıda yurttaşın işlemleri ise tamamlanamadı. 

Mağduriyet oluşturan duruma ilişkin açıklama yapan Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, emekli aylığı 90 gün içinde bağlanamayanlar için avans düzenlemesi olduğunu duyurdu.

Böylece düzenlemenin yasalaştığı 3 Mart 2023 günü emeklilik müracaatında bulunmasına rağmen maaşı halen bağlanamayan emekli adayları 2 Haziran'dan sonra kurumdan avans talebinde bulunabilecek.

AVANSLAR AYLIKTAN MAHSUP EDİLECEK

Ödenen avanslar, bağlanan emekli aylığından mahsup edilecek. Yönetmeliğe göre, emekli aylığının 90 gün içinde ödenememesi durumunda SGK tarafından aylık bağlamaya hak kazandığı tespit edilen kişilere, yazılı talepte bulunmaları halinde ilerideki emekli aylığı alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebiliyor.

AVANS MİKTARI NE KADAR?

Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 2018/38 sayılı genelgesinin ilgili bölümünde şu ifadelere yer veriliyor:

"Kuruma tahsis talebinde bulunan sigortalı ve hak sahiplerine 90 gün içinde gelir ve aylık bağlanamaması durumunda, Kurumca gelir ve aylık bağlanmasına hak kazandığı anlaşılan sigortalı ve hak sahiplerine yazılı talepte bulunmaları halinde, ilerideki alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebilecektir. Avans miktarı her üç ay için, bağlanacak aylıklarda net asgari ücretin üç katını, gelirlerde ise net asgari ücretin iki katını geçmemek üzere Kurumca belirlenecektir. Avansın bağlanacak gelir ve aylık birikmiş tutarından fazla olan bölümü, müteakip gelir ve aylıklarından 1/4 oranında kesilerek mahsup edilecektir."