birgün

5° AÇIK

DÜNYA 10.09.2020 12:36

Macron: Avrupa, Türkiye'ye yönelik birleşik bir pozisyon almalı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye'ye yönelik Avrupa’da ortak bir pozisyon belirlenmesi için çalışacaklarını belirterek, "Avrupa bir bütün olarak Türkiye'ye yönelik daha net olmalı ve birleşik bir pozisyon almalı" dedi. Macron'un açıklamasına yanıt veren AKP Sözcüsü Çelik, "Macron şunu iyi bilsin, Cumhurbaşkanımızla milletimizi ayıran bir ifade baştan çürük bir yaklaşımdır. Türkiye Cumhurbaşkanı, Türkiye’dir" ifadelerini kullandı.

Macron: Avrupa, Türkiye'ye yönelik birleşik bir pozisyon almalı

Akdeniz’e kıyısı olan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, bugün Fransa’nın öncülüğünde Korsika adasında bir araya geldi.

Zirvenin ana gündem maddesini Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler oluşturdu.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'ye yönelik Avrupa’da ortak bir pozisyon belirlenmesi için çalışacaklarını açıkladı.

Macron, "Avrupa bir bütün olarak Türkiye'ye yönelik daha net olmalı ve birleşik bir pozisyon almalı" dedi.

Zirveye ev sahibi Fransa’nın haricinde İtalya, İspanya, Malta, Portekiz, Yunanistan ve Güney Kıbrıs katıldı.

Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan bir yetkili AFP ajansına yaptığı açıklamada, zirvenin amacının “24-25 Eylül’deki AB zirvesi öncesi AB ile Türkiye’nin ilişkileriyle ilgili görüş birliği sağlamak için ilerleme kaydetmek” olarak tanımlamıştı.

AKP'DEN YANIT: "TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI, TÜRKİYE'DİR"

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un açıklamalarına yanıt verdi.

"Fransa gibi bir devleti bugünkü başarısız duruma düşüren Macron’dur" diyen Çelik, "Macron Fransa’yı yönetme beceriksizliğini dış politika saldırganlığı ile örtbas etmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Çelik açıklamasında, "Macron şunu iyi bilsin, Cumhurbaşkanımızla milletimizi ayıran bir ifade baştan çürük bir yaklaşımdır. Türkiye Cumhurbaşkanı, Türkiye’dir" dedi.

macron-avrupa-turkiye-ye-yonelik-birlesik-bir-pozisyon-almali-779259-1.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in Twitter'dan yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

>> Macron “sorunumuz Türk halkıyla değil Erdoğan’la” demiş. Sömürgecilerin eski ve ahlaksız bir oyunudur bu. Halkları sömürmek içi sahte sevgi gösterisi sunar ama vatansever liderleri hedef alırlardı. Sömürgeci kafanın Cumhurbaşkanımızı hedef alması bizim için gururdur.

>> Bizim sizin gibi sömürgeci kafalarla sorunumuz var Bay Macron. Acı çektirdiğiniz haklarla ve sömürmek istediğiniz halklarla insani ve kardeşlik bağımız var. O yüzden sizinle karşı karşıyayız. Tehdit dili kullandığınız ülke Türkiye’dir. Türkiye size en uygun cevapları verecektir.

>> Siz Bay Macron burayı kolayca kandırabileceğiniz kabile devletleri ile karıştırmayın. Bu ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı ile halkını ayırmaya kimsenin gücü yetmez. “Erdoğan ayrı, Türk halkı ayrı” diyerek oynadığınız oyunu defalarca Afrika’da oynadığınızı biliyoruz.

>> Fransa gibi bir devleti bugünkü başarısız duruma düşüren Macron’dur. Macron Fransa’yı yönetme beceriksizliğini dış politika saldırganlığı ile örtbas etmeye çalışıyor. Macron, Hafter’in toplu mezarlarından sorumludur.

>> Macron şimdi Yunanistan’ı kullanarak Doğu Akdeniz’de sömürgecilik oyunu oynamaya çalışıyor. Suriye’de deneyip berbat ettiği oyunu Akdeniz’e taşımaya çalışıyor. Cumhurbaşkanımız bu saldırganlığa izin vermediği için Cumhurbaşkanımızı hedef alıyor.

>> Macron göreve geldiğinden beri Cumhurbaşkanımız hakkında söylediği her şeyde yanıldı. Dış politika konusunda artık tecrübesizlikle izah edilemeyecek bir başarısızlık içine düştü. Macron, Suriye’de PKK/PYD, Libya’da Hafter, Akdeniz’de Yunanistan’la başarısızlığa koşuyor.

>> Macron şunu iyi bilsin, Cumhurbaşkanımızla milletimizi ayıran bir ifade baştan çürük bir yaklaşımdır. Türkiye Cumhurbaşkanı, Türkiye’dir. “Erdoğan ayrı, Türk halkı ayrı” diyenler bu konuda da tarihi cevaplarını alacaklar.

>> Macron sömürgeciliğe devam ediyor, Cumhurbaşkanımız da mazlum halkların çıkarlarını savunmaya, barışı korumaya ve sömürgecilerin oyunlarını bozmaya devam ediyor. Mesele bundan ibarettir.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol