birgün

19° AÇIK

Macron: Covid-19 aşısı yaptırmayanların canını çok sıkmak istiyorum

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Covid-19 aşısı yaptırmayanlara "sosyal baskı" mesajı verdi. Macron, aşı olmayanlara yönelik, "15 Ocak'tan itibaren restorana gidemeyeceksiniz, (kafede) kahve içemeyeceksiniz, tiyatro ve sinemaya gidemeyeceksiniz" ifadelerini kullandı.

AVRUPA 05.01.2022 09:39
Macron: Covid-19 aşısı yaptırmayanların canını çok sıkmak istiyorum
Abone Ol google-news

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısını yaptırmayanlara sosyal hayatı kısıtlayarak baskı uygulayacaklarını bildirdi.

Macron, Le Parisien gazetesine verdiği demeçte, Covid-19 aşısının zorunlu olmayacağını, zorunlu tutulması halinde aşılanmayanlara karşı uygulanacak cezayı belirlemenin zor olacağını aktardı.

AŞI OLMAYANLARIN SOSYAL HAYATI KISITLANACAK

Aşılı olmayanlar üzerinde sosyal hayatı kısıtlayarak baskı kurduklarını ifade eden Macron, yetişkinlerin yüzde 90'dan fazlasının aşılandığı bilgisini paylaştı.

Macron, "(Covid-19) Aşısını yaptırmayanların canını çok sıkmak istiyorum. Bunu sonuna kadar yapmaya devam edeceğiz. Strateji bu. Onları cezaevine göndermeyeceğim, zorla aşılamayacağım. Ancak 15 Ocak'tan itibaren restorana gidemeyeceksiniz, (kafede) kahve içemeyeceksiniz, tiyatro ve sinemaya gidemeyeceksiniz" ifadelerini kullandı.

Fransa'da Ulusal Meclis'te Covid-19 sağlık kartını aşı kartına dönüştürecek yeni yasa tasarısı görüşülüyor. Tasarıya göre kafe, restoran, müze, tiyatro ve sinema salonları gibi belli mekanlara girişlerde sadece aşıların tamamlandığını gösteren belge istenecek ve test artık geçerli olmayacak.

Hükümet, tasarının 15 Ocak'a kadar yasalaşmasını hedefliyor.

macron-covid-19-asisini-yaptirmayanlarin-canini-cok-sikmak-istiyorum-963763-1.

ÜLKEDE, KORONAVİRÜSÜN YENİ BİR VARYANTI TESPİT EDİLDİ

Fransa’da, Kamerun’dan döndüğü belirtilen bir kişide Covid-19 virüsünün yeni bir varyantı belirlenmişti. Ulusal basındaki haberlere göre, Kamerun’dan döndüğü belirtilen bir kişide, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “izlenilen varyant” kategorisinde tanımlanan B.1.640.2. olarak adlandırılan bir varyant tespit edildi.

Söz konusu varyantın belirlendiği kişinin virüsü 12 kişiye daha bulaştırdığı ifade edildi. Virologlar, yeni varyantın şimdilik endişe uyandıracak bir bulaş oranında olmadığını belirtti.

GÜNLÜK EN YÜKSEK VAKA SAYISI GÖRÜLDÜ

Öte yandan 4 Ocak'ta Fransa'da 271 bin 686 ile "Covid-19 salgınının başından bu yana günlük en yüksek vaka sayısı"na ulaşıldı.

Fransa Halk Sağlığı Kurumunun açıkladığı verilere göre, son 24 saatte 293 kişinin yaşamını yitirmesiyle ülkede virüse bağlı can kaybı sayısı 124 bin 563'e çıktı. Virüs bulaşan kişi sayısı 271 bin 686 artışla 10 milyon 589 bin 505'e yükseldi. Bu sayı, "salgının başından bu yana günlük en yüksek vaka sayısı" olarak kayıtlara geçti.

Hastanelerde 3 bin 665'i yoğun bakımda olmak üzere 20 bin 186 kişinin Covid-19 tedavisine devam ediliyor. Bu sayı, 21 Mayıs 2020'den bu yana ilk kez 20 bini geçti.

Öte yandan Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, Ulusal Mecliste yaptığı açıklamada, geçen hafta 8 milyon Covid-19 testinin yaptırıldığı bilgisini paylaştı.

Fransa'da, 31 Aralık 2020'de, 232 bin 200 vakayla Covid-19 salgınının başından bu yana günlük en yüksek vaka sayısı kayıtlara geçmişti.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol