Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik başvurularına 'saygı duymaya' çağırdığı öğrenildi.

Macron'dan Erdoğan'a NATO çağrısı: Saygı duyun

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un dün (26 Mayıs) AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Ankara’yı Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik başvurularıyla ilgili bu ülkelerin “egemen seçimine saygı duymaya" çağırdığı öğrenildi.

Euronews'in aktardığına göre; Macron, Türkiye’nin iki ülkenin üyeliğine yönelik vetosunun kalkmasıyla ilgili acil bir çözüm bulunması temennisini dile getirdi.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Macron, telefon görüşmesinde, bu iki ülkenin kendi güvenlik değerlendirmeleri çerçevesinde, demokratik bir süreçten kaynaklanan egemen seçimine saygı duyulmasının önemini vurguladı" ifadesi kullanıldı.

ERDOĞAN, GÖRÜŞLERİNİ YİNELEDİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre ise iki liderin görüşmede, Türkiye-Fransa ilişkilerinin yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşı ile İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusu dahil bölgesel konular ele alındı.

Erdoğan, görüşmede, Rusya ile Ukrayna arasında en kısa zamanda adil bir barışa ulaşılmasını arzu ettiklerini, bu doğrultuda iki ülkeyi diyalog ve diplomasi yolunda teşvik etmeyi sürdürdüklerini kaydetti.

Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya'nın, "PKK/YPG güdümündeki" kuruluşlarla temaslarının NATO çatısı altındaki müttefiklik ruhuyla bağdaşmayacağını söylediği belirtildi.