birgün

27° AÇIK

Macron ile Putin'in bir araya geldiği 6 metrelik masanın nedeni belli oldu

Sky News, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmeden önce DNA örneği alınmasını önlemek için test yaptırmayı kabul etmediğini, bu nedenle iki liderin 6 metrelik masada bir araya geldiğini kaydetti.

DÜNYA 11.02.2022 20:38
Macron ile Putin'in bir araya geldiği 6 metrelik masanın nedeni belli oldu
Abone Ol google-news

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, 7 Şubat'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna krizine ilişkin yaptığı görüşmede 6 metrelik masanın nedeni belli oldu. Macron'un test yaptırmayı reddettiği için iki liderin bu masada bir araya geldiği belirtildi.

Sky News'in haberinde, Macron'un Putin ile yaptığı görüşmeden önce, DNA örneği alınmasını önlemek için test yaptırmayı kabul etmediği, bu nedenle iki liderin 6 metrelik masada bir araya geldiği kaydedildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yaptığı açıklamada, Putin'in bazı durumlarda konuk ettiği liderlerle yakın mesafede, bazılarıyla ise uzun masada görüştüğünü anlattı.

PESKOV'DAN AÇIKLAMA

"(Macron ile Putin'in bir araya geldiği masa) Buradaki mesafe de 6 adımlık oluyor. Bu, bazı liderlerin kendi kurallarına göre hareket etmemelerine ve kabul eden tarafla test konusunda etkileşimde olmamalarına bağlıdır" ifadesini kullanan Peskov, bunu anlayışla karşıladıklarını ve bunun dünyada uygulandığını aktardı.

Peskov, ancak bu durumda, ek önlemlerle ilgili protokolün devreye girdiğini ve uzun mesafe uygulamasının kullanıldığını vurguladı.

Dmitriy Peskov, iki ülkenin sağlık uzmanlarının etkileşim kurması ve karşılıklı test yapması halinde bu tür önlemlerden kaçınmak ve kontak kurmak için imkan bulunduğunu belirtti.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol