birgün

20° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 22.09.2020 23:58

Macron: Türkiye’den beklentimiz Libya ve Suriye'deki hareketlerine netlik getirmesi

Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu toplantısında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Doğu Akdeniz'deki duruma değinerek, "Türkiye’ye saygı duyuyoruz ve diyalog kurmaya hazırız. . Fakat ondan beklentimiz AB egemenliğine ve uluslararası hukuka saygı duyup Libya ve Suriye'deki hareketlerine netlik getirmesi." dedi.

Macron: Türkiye’den beklentimiz Libya ve Suriye'deki hareketlerine netlik getirmesi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 75. Genel Kurulu toplantısında bir konuşma gerçekleştirdi.

Doğu Akdeniz'de yeniden karşı karşıya gelinmesini engellemek için etkin bir diyalog kurulması gerektiğini dile getiren Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Ajaccio'da AB ülkeleri bu yönde ifadede bulundular, Türkiye'ye saygı duyuyoruz ve diyaloğa girmeye hazırız. Fakat ondan beklentimiz AB egemenliğine ve uluslararası hukuka saygı duyup Libya ve Suriye'deki hareketlerine netlik getirmesi" şeklinde konuştu.

İHA'da yer alan habere göre Macron, "Biz Avrupalılar diyaloğa, Akdeniz'de barışı inşa etmeye hazırız. Ama bu, en güçlünün mantığı ve göz dağı vermesi pahasına değil, uluslararası hukuka saygı, iş birliği ve müttefikler arası saygı ile olur. Bu prensipler tartışılamaz" dedi.

Uygur Türklerinin durumu ile ilgili de açıklama yapan Macron, "Fransa, Birleşmiş Milletler himayesi altında uluslararası bir misyonun Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne gitmesini ve Uygur Müslüman azınlığının durumuna dair hepimizin endişeleri ile ilgilenmesini talep etti" diye konuştu.

Konuşmasında dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına da değinen Macron, "Önümüzdeki aylarda kararlar vermemiz gerekecek ve bu kararlar dünyamızı ve vatandaşlarımızın hayatını etkileyecek. Bir gün mutlaka salgına çare bulunacak. Fakat çağımızın düzeninin bozulmasına bir çare olmayacak. Hiçbir zaman uluslarımız bu kadar birbirine bağlı olmadı" dedi.

İRAN’A YÖNELİK YAPTIRIMLAR

İran'a yönelik yaptırımlara değinen Macron, "Uygulanan strateji İran'ın nükleer silahlanmasına karşı garanti sağlanmıyor. İran'ın bölgedeki dengeleri bozmasına ve silahlanmasına karşı faydalı bir faaliyet planı inşa etmeliyiz" ifadelerini kullandı. "Kuzey Kore ile ilgili ABD'nin faaliyetlerine destek olduk, sonuçlarını henüz görmesek de inisiyatif önemliydi" diyen Macron, artık Kuzey Kore'nin nükleerden geri dönmeyecek şekilde vazgeçmesi gerektiğini vurguladı. Macron ayrıca, "Kimyasal silahın Avrupa, Rusya ve Suriye'de kullanımına tahammül göstermeyiz" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya'ya da seslenerek bir an önce muhalif siyasetçi Alexei Navalny'nin zehirlenme konusunun hızlı ve doğru şekilde aydınlatması gerektiğini ifade etti. Macron, Fransa'nın kırmızı çizgilere uyum konusunda hassas olduğunun altını çizdi.

Fransa'nın terör mağduru olduğunu söyleyen Macron, doğuda uluslararası koalisyonun yanında her daim "kuvvetle aktif" olacağını ifade etti. Macron, aynı zamanda Afrika'nın Sahel bölgesinde de El Kaide ve IŞİD ile mücadeleye devam ettiklerini hatırlattı.

Lübnan'da yeni kabinenin kurulması konusunda halkın egemenliğine saygı gösterilmesi ve taleplerine destek olunması gerektiğini ifade eden Macron, ülkeye desteğini yineleyerek, "Lübnan dünyanın hazinesi, çünkü çeşitliliğin ve demokrasinin istisnası" şeklinde konuştu.

Macron, Suriye konusunda Cenevre görüşmelerinin yeniden başlamasının olumlu bir etap olduğunu söyleyerek, "Bu süreç yeni bir Anayasa'nın yazılması ile sınırlanamaz" dedi.

‘FİLİSTİNLİLERİN HAKLARINA KAVUŞMASINI SAĞLAYACAK BİR ANLAŞMA GEREKLİ’

İsrail'in Arap ülkeleri ile ilişkilerini normalleştirme adımlarına yönelik konuşan Macron, "İsrail'in Arap ülkeleri tarafından tanınmasından ben de memnuniyet duyuyorum, bu meşru bir tanıma. Fakat uzun ve adil bir barış için Filistinlilerin haklarına kavuşmasını sağlayacak bir anlaşma gerekli. Aşağılama ve egemenlik yoluyla inşa edilen bir barışa inanmıyorum" ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız