birgün

24° AZ BULUTLU

DÜNYA 06.02.2021 09:41

Macron yumuşayan Erdoğan’dan mutlu

Macron yumuşayan Erdoğan’dan mutlu

Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa ile ilişkilerini yeniden toparlamak istediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Batı’ya yönelik tavrını yumuşatmasından ‘oldukça memnun’ olduğunu ifade etti.

Macron, Atlantic Council’a verdiği röportajda, Erdoğan’ın ABD ve AB’ye son iki yılda agresif bir şekilde saldırdığını, ancak son günlerde Ankara’dan gelen yumuşama sinyallerini memnuniyetle karşıladığını dile getirdi:

“Şimdi Libya’da Türk askerlerinin çekilmesiyle, Dağlık Karabağ’da, Suriye’de ve Doğu Akdeniz’de tansiyonun düşürülmesiyle iyi sonuçlar alacağımızı umuyorum.”

Daha önce Erdoğan’ın Macron’a yazdığı mektuptan bir bölüm sızmıştı. Erdoğan’ın 2020’nin Ekim ayında, “Zihinsel tedaviye ihtiyacı var” dediği Macron’a yazdığı mektupta “Sevgili Emmanuel” diye hitap etmiş, Macron ise Erdoğan’a cevaben yazdığı mektupta “Değerli Tayyip” ifadelerini kullanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol