birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 16.11.2019 10:50

Maden denizi mahvetti!

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde faaliyet gösteren Borcam Madencilik A.Ş.’nin kuvars çıkarma çalışmaları Alacaağzı Sahili’ni ve koylarını adeta çamur gölüne çevirdi

Maden denizi mahvetti!

DİLEK YEĞİN

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde faaliyet gösteren Borcam Madencilik A.Ş.’nin Düzce’deki cam fabrikasının hammadde sağlamak için açtığı kuvars ocağı Alacaağzı Sahili’ni kirletmeye devam ediyor. Kara ulaşımının kısmen zor olduğu alanda bölge halkının çektiği görüntüler kimyasal atık iddialarıyla da gündeme gelen koyda kirliliğin yeniden başladığını gözler önüne serdi.

Kandilli Beldesi yakınlarındaki işletmenin atık suları yüzünden iki yıl önce çamur deryasına dönen sahildeki kum ve taşların renk değişimi ile etrafa yayılan koku, kimyasal atık iddialarını da gündeme getirdi. Hammadde Düzce’ye nakledilirken beldenin yolları da kullanılamaz hale geldi.

Şikâyetlerin arttığı günlerde Borcam Madencilik’in kapasite artışı ve cevher zenginleştirme tesisi için başvuruda bulunması bölgede tansiyonu yükseltti, tesisle ilgili ÇED toplantısında bölge halkı ve şirket yetkilileri arasında çıkan arbedeyi jandarma yatıştırdı.

Sahilin Türkiye Taş Kömürü denetiminde ve girilmesi yasak olan iki kilometrelik hattı çöp, moloz ve plastik atıklarla doldu. Alanda yeterli denetim olmadığı için pek çok kuruluş sahile çöp attı ve Kilimli Belediyesi de hafriyat döktü. Dökülen çöplerin üzeri alandaki kaya parçaları ile kapatıldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız