birgün

5° AÇIK

Maden Mühendisleri Odası’ndan mühendislik asgari ücreti için imza kampanyası: Oda denetlesin

TMMOB Maden Mühendisleri Odası, güvencesiz çalışma koşulları ile karşı karşıya bırakıldıklarını ifade ederek, mühendislik asgari ücretinin TMMOB tarafından denetlenmesi için imza kampanyası başlattı. Açıklamada, "Oda Asgari Ücret Tarifesinin uygulanması artık ihtiyaçtan ziyade zaruret hali oluşturmaktadır" ifadelerine yer verildi.

ÇALIŞMA YAŞAMI 25.11.2022 14:46
Maden Mühendisleri Odası’ndan mühendislik asgari ücreti için imza kampanyası: Oda denetlesin
Abone Ol google-news

TMMOB Maden Mühendisleri Odası, odanın belirlediği asgari ücret tarifesinin uygulanmasının artık ihtiyaç değil zaruri bir hal oluşturduğunu ve ilgili kurumların bu asgari ücret tarifesine uyulup uyulmadığını denetlemesini talep etti.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası internet sitesinden imzaya açtığı açıklamada, "Günümüzde pek çok maden ve cevher hazırlama mühendisi şantiye hayatı içerisinde sosyal olanaklardan mahrum bir şekilde çalışıp, büyük mesleki sorumluklar yüklenirken; emeklerinin karşılığı olarak düşük ücret, uzun çalışma saatleri ve SGK priminin gerçek ücret üzerinden yatırılmaması gibi güvencesiz çalışma koşulları ile karşı karşıya bırakılmaktadırlar. İçinden geçtiğimiz ekonomik kriz, yüksek enflasyon, kira artışları ve hayat pahalılığı karşısında çalışan kesimlerin ücretleri gibi maden mühendislerinin ücretleri de her geçen gün erimekte, Oda Asgari Ücret Tarifesinin uygulanması artık ihtiyaçtan ziyade zaruret hali oluşturmaktadır" ifadelerini kullandı.

Açıklamada, Maden Mühendisleri Odası’nın Anayasa’nın 135. Maddesi uyarınca asgari ücret belirleme yetkisine sahip olduğunu hatırlatılırken, MAPEG ve SGK’den denetim yapması talep edildi.

TMMOB iki ayrı talepte bulunarak şunları kaydetti;

"Mühendis asgari ücreti, sosyal güvenlik hakkıdır ve bu yasal çerçeve içerisinde Odamızın belirlediği Maden ve Cevher Hazırlama Mühendisliği Asgari Ücret Tarifesi’nin uygulanması için

►Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünden (MAPEG), yaptığı tüm işlemlerde 'Oda Vizesi' istemesini, bu yolla maden mühendisi ücretlerinin 'Maden ve Cevher Hazırlama Mühendisliği Asgari Ücret Tarifesi'ne uygunluğunu denetleyerek, asgari ücret tarifesine uyan dosyaları kabul etmesini,

►Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK), maden ve cevher hazırlama mühendisi ücretlerinin “Maden ve Cevher Hazırlama Mühendisliği Asgari Ücret Tarifesi”ne göre ödenip ödenmediğinin denetlemesini, uyulmaması durumunda yaptırım uygulamasını talep ediyoruz."

İmza metnine ulaşmak için tıklayınız.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol