birgün

5° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 22.01.2021 09:27

Madenci şirket geldiği gibi gitti

Madenci şirket geldiği gibi gitti

Gökay Başcan

Bursa’nın Nilüfer ilçesi İnegazi Mahallesi’nde açılmak istenen kalker ocağı ve beton tesisi için yapılması planlanan halkın katılım toplantısına yurttaşlar izin vermedi. Bölgede maden ocağı istemediğini belirten bölge halkı, Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve şirket yetkililerini protesto etti.

Protestoların ardından tutulan tutanakta toplantının yapılmadığı belirtildi.

Toplamda yaklaşık olarak 200 hektarlık maden ruhsatı olan İsmail Halezeroğlu adlı şahıs, İnegazi’de 118 hektarlık alanda kırma, eleme, yıkama ve hazır beton tesisi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Çevresel etki değerlendirme (ÇED) başvurusunu inceleyen Bakanlık, halkın katılım toplantısı karar verdi. Toplantının yapılacağı kahvede bir araya gelen bölge halkı, projeyi istemediklerini bir kez daha belirtti. Çevre ve şehircilik il müdürlüğü ve şirket yetkililerinin alana gelmesinin ardından slogan atmaya başlayan bölge halkı, toplantıyı yaptırmadı.

Nilüfer’in her yerinden yurttaşların kendilerine destek vermek için geldiğini belirten İnegazi Mahallesi Muhtarı Nurettin Aydın şu ifadeleri kullandı: Toplantıyı yaptırmadık ve tutanağı tutturduk. Gurur duyduğumuz bir gündü. Geldikleri gibi gittiler. Bu bir süreç mücadelemiz devam edecek.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol