birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 13.12.2020 08:47

Madenci şirkete ağaç kesmek yetmedi: Dere yatağına beton döktü

Bursa’da dere yatağına beton döken madenci şirkete ceza kesildi. Öte yandan şirketin orman izinlerinin iptali için açılan dava görüldü. Avukatlar bilirkişi incelemesi yapılmadığına dikkat çekti.

Madenci şirkete ağaç kesmek yetmedi: Dere yatağına beton döktü

Gökay BAŞCAN

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde Meyra Madencilik adlı şirket tarafından yapımına başlanan cevher zenginleştirme ve atık tesisi için alınan orman izinlerinin iptaline ilişkin açılan dava Bursa 3. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Bursa Barosu tarafından açılan davada ağaç kesimlerinin bölgeye verdiği tahribata dikkat çekildi. Avukatlar bilirkişi heyeti atanarak, bölgede incelemeler yapılması gerektiğini belirtti.

Bilirkişi incelemesi yapılmadan mahkemenin karar vermemesi gerektiğini belirten davanın avukatı Eralp Atabek, “Normalde idari davalarda dosyanın tamamlanmasıyla, bütün delillerin, eksikliklerin tamamlanmasıyla duruşma kararı verilir. Ancak nedense mahkeme burada bilirkişi incelemesi ve keşif yapmayı gerekli görmeden duruşma kararı verdi” dedi.


BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILMALI

Davada bilirkişi incelemesi yapılmamasına dikkat çektiklerini belirten Atabek şöyle konuştu: “Saha görüşmeden, bilimsel çalışma yapılmadan, Orman Genel Müdürlüğü’nün dayanak aldığı raporlar analiz edilmeden bu davanın duruşma aşamasına gelmemesi gerekirdi. Mahkeme umarız, bilirkişi incelemesi yapılmadan karar vermez.”

PARA CEZASI VERİLDİ

Öte yandan çalışmalarına devam eden Meyra Madencilik adlı şirkete Sarıyer Deresi’ni besleyen su yatağına beton döktüğü gerekçesiyle para cezası kesildi.
Bölge halkından alınan bilgiye göre, orman izinlerinin iptaline ilişkin görülecek dava öncesi avukatlar, Yenişehir Çevre Plaformu üyeleri ve köylüler bölgede incelemeler yaptı. Dereyi besleyen su yatağına şirketin beton döktüğünü gören bölge halkı Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne dilekçe verdi. Dilekçe üzerine bölgeye gelen yetkililer, şirkete para cezası kesti.

İncelemeler esnasında açıklama yapan bölge halkından Hasan Güler, “Hani bunlar çok çevreciydi, hani doğaya zarar vermeyeceklerdi. Dereyi besleyen yatağa beton dökmüşler. Bizi bu alana sokmuyor, girince hemen çıkın diyorlar. Ama senelerdir akan dere yatağını betonla kapatmışlar” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol