birgün

4° AÇIK

GÜNCEL 16.11.2020 13:34

Madencilere karşı Kazdağları'nı savunan çevrecilere 525 bin lira para cezası!

Kazdağları’nda siyanürlü altın arama projesine karşı doğayı savunan çevrecilere, 'pandemi' gerekçesiyle toplam 525 bin lira para cezası kesildi. Çevreciler, “Kazdağları’ndaki yüzbinlerce ağacı ve barındırdığı yaşamı yok edenler yerine bize cezalar kestiler” dedi.

Madencilere karşı Kazdağları'nı savunan çevrecilere 525 bin lira para cezası!

Kazdağları’nda siyanürlü altın arama projesine karşı “Su ve Vicdan Nöbeti” tutan ve onlara destek olmaya giden çevrecilere, pandemi gerekçesiyle toplam 525 bin lira para cezası kesildi. Hacizle karşı karşıya kalan çevreciler yardım çağrısında bulurken, “Kazdağları’ndaki yüzbinlerce ağacı ve barındırdığı yaşamı yok edenler yerine bize cezalar kestiler” dediler. Şimdiye kadar çevrecilere 16 Kasım günü saat 12.48 itibariyle 13 bin 100 lira destek toplandı ve hedef 200 bin lira.

Kazdağları’nda Alamos Gold şirketinin taşeronu Doğu Biga Madencilik’in siyanürlü altın arama projesine karşı 425 gün “Su ve Vicdan Nöbeti” tutan çevrecilere ve onlara destek olanları toplamda, 525 bin lira idari para cezası kesildi. Para cezalarının gerekçesi olarak koronavirüs pandemisinde alınan önlemlere uyulmaması gösterildi. Çevreciler şimdi bu cezayı ödeyebilmek için destek bekliyor.

Hacizle karşı karşıya kalan çevreciler, yurttaşlara yaptığı çağrıda “Kazdağları’ndaki yüzbinlerce ağacı ve barındırdığı yaşamı yok edenler yerine bize cezalar kestiler. Yaşanan salgın bahane edilerek toplamda 500 bin lirayı aşan para cezalarıyla karşı karşıya bırakıldık. Kesilen cezalara itiraz ettik, hukuki süreci başlattık ancak bu süreç tamamlanmadan haciz emirleri gelmeye başladı” dediler.

‘350 BİN AĞAÇ KATLEDİLDİ’

Kazdağları Kardeşliği’nden yayımlanan çağrı metninde, şunlar belirtildi:

“350 bin ağacı katledip, kurdu kuşu sincapı yuvasıdan eden Alamos Gold’un altın madeni projesine karşı 425 gün kar kış, yağmur fırtına demeden çadırlarımızla nöbet tuttuk. 4 mevsim geçirdik gözümüz gibi koruduğumuz Kazdağları'nın yamacında. Alamos Gold’un patlatıp yok etmek istediği Balaban Tepesinin eteğinde çadırlarımızda uyuduk, o bize göz kulak oldu biz de ona. İçme suyumuz zehirlenmesin, daha fazla ağaç kesilmesin diye her türlü zorluğa rağmen mücadelemizden vazgeçmedik. Maden işletmesi kapanana ve tahrip ettikleri alan onarılana kadar Kazdağları’nı terketmeyeceğimize, haklı mücadelemizi kazanana kadar direneceğimize, her ağacı tek tek savunacağımıza söz verdik.”

‘ŞİMDİ DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR’

“Karşı karşıya kaldığımız hacizleri durdurabilmek, yaşamdan yana olan herkes için bir umut olan ve ağacın, sincabın, karacanın hakkını savunanların vicdanıyla büyüyen bu mücadeleye devam edebilmek için şimdi herkesin desteğine ihtiyacımız var. Biliyoruz ki yanımızda, kalbi Kazdağları için atan milyonlar var.”

ANKA'da yer alan habere göre çevrecilerin çağrıları üzerine yurttaşlar internetten başlatılan yardım kampanyasına destek oldu. Şimdiye kadar çevrecilere 16 Kasım günü saat 12.48 itibariyle 13 bin 100 lira destek toplandı. Hedef ise 200 bin lira.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol