birgün

19° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 19.09.2020 08:56

Madencilerin sabrı taşıyor: Hakkımızı verin

Madencilerin sabrı taşıyor: Hakkımızı verin

Emek Servisi

Karaman’ın Ermenek ilçesinde gasp edilen hakları için direnen Seba Madencilik ve Cenne Madencilik işçileri, dün Ermenek Güneyyurt Belediye Meydanı’nda aileleriyle birlikte eylemdeydi.

İşçiler, patronlarına “Madencinin sabrı taşıyor! Haklarımızı verin” diye seslendi. Bağımsız Maden-İş Sendikası öncülüğünde direnişlerini sürdüren işçiler, “Biz devletin kalkınması için çalışan ama hiçbir zaman kazanamayan işçileriz. Aylardır ücretlerimiz, tazminatlarımız verilmiyor. Artık bunun geri dönüşü yok. İşçilerin birliği sermayeyi yenecek! Artık kendimizi ezdirmeyeceğiz” dedi.

Cenne 1 No’lu Maden Ocağı’nda 13 aydır maaş ve tazminat haklarını alamayan işçiler 20 gündür direnişte. Seba Madencilik’te ise 7 aylık ücretleri ödenmediği için üretimi durduran Seba işçileri, 14 gündür eylemlerini sürdürüyor. Madenciler, haklarının verilmemesi durumunda 1 Ekim’de Ankara’ya yürümeye hazırlanıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız