birgün

10° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 09.10.2021 10:19

Madencilerin sorunu sürüyor

Madencilerin sorunu sürüyor

Haber Merkezi

Manisa Soma’daki Uyar Maden işçileri yıllardır ödenmeyen tazminatlarını hâlâ alamadıklarını ifade ederek haklarının verilmesini talep etti.

Soma’da tazminat hakları için eylem yapan Uyar Maden işçileri, 12 Ekim 2020’de Bağımsız Maden-İş öncülüğünde başlayan direnişlerini hatırlatarak, belli bir yol kat ettiklerini ifade etti. Madenciler adına konuşan Süleyman Salık, “11 Ağustos’ta TKİ’nin resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada işçilere ödeme yapılacağı söylenmiştir. Fakat yapılan açıklama ile madencilerin tazminat sorununun yalnızca dörtte biri çözülmektedir” dedi.

2002 yılında faaliyete başlayıp 2013 yılında kapanan Uyar Maden işletmesinin genelinde çalışan kıdem ve ihbar tazminatlarını alamamış ve iş kazası, ölüm tazminatlarını alamamış madencilerin sorununun tamamının çözümünü istediklerini ifade eden Salık, “Biz diyoruz ki iş kodları işveren tarafından usulsüz bir şekilde düzenlenmiş. Tazminat ödenmesi sağlanmadıkça, madencilerin tazminat sorunu bitmiş değildir. Dolayısıyla mücadelesi de bitmiş olmayacaktır” diye konuştu.

Birçok defa Ankara yoluna çıktıklarını, gözaltına alındıklarını, bakanlıklarla ve yetkililerle görüşmeler yapıp sözler aldıklarını vurgulayan Salık şöyle devam etti: “Asla yolumuzdan geriye dönmedik. Mücadelemizin zafere giden bütün basamaklarının mimarı iki önderimizi mücadele yolunda kaybettik. Sorunu çözecek olan bütün yetkili merciler verdikleri sözün arkasında durmalıdır. Somalı madencilerin tazminat sorununu eksiksiz çözmelidir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol