birgün

6° AZ BULUTLU

EGE'DE BİRGÜN 26.12.2019 18:55

Mahalle, kalan son ağaç için direniyor

Dikili'de halk, mahallede kalan son ağacın trafo yapılmak için kesilmeye çalışılmasının ardından direnişe geçti

Mahalle, kalan son ağaç için direniyor

ARZU PEK

İzmir’in Dikili ilçesinde, 2017 yılında İsmetpaşa mahallesinde bulunan park trafo yapılması için TEDAŞ'a verildi. Önce parktaki önce ağaçlar kesildi, ardından da alana binalar yapıldı. Tüm bu inşaatlardan sonra, alanda kalan son ağaç da TEDAŞ tarafından kesilmek istendi. Mahalle halkı ise kalan son ağacı korumak için direnişe geçti.

mahalle-kalan-son-agac-icin-direniyor-667224-1.

Mahalle halkı bugün, Dikili Emek ve Demokrasi Platformu ile Dikili Kadın Platformu tarafından da destek verilen bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Mahalledeki kadınların bu ağacın altından başka toplanacak yerleri kalmadığını belirten mahalle sakini Dr. Yasemin Özbek, "Mahalle kültürünün yaşatıldığı, kadınların sohbet ettiği, çocukların oynadığı, kedilerin ve köpeklerin gölgesinde dinlendiği bu kalan son ağacımıza da kıymayın. TEDAŞ trafoyu ağaçları katletmek zorunda kalmayacağı başka bir yere yapsın" diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız