birgün

20° AZ BULUTLU

‘Mahallemiz sakin bir yer’

Sancaktepe‘de polisler tarafından öldürülen Dilan Kortak’ın komşuları: “Burası sakin bir mahalle, olay günü denildiği gibi çatışma da yoktu, polisler kızı vurdu ve gitti”

GÜNCEL 07.12.2015 08:13
‘Mahallemiz sakin bir yer’
Abone Ol google-news

ZEYNEP KURAY zeynokuray@hotmail.com

İstanbul Sancaktepe’de 4 Aralık 2015 günü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından vurularak öldürülen 19 yaşındaki Dilan Kortak‘ın oturduğu mahallenin sakinleri BirGün’e konuştu. Mahalleli, olay günü kamuoyuna yansıyan ‘sokakta çatışma vardı’ iddialarına karşılık, herhangi bir çatışma olmadığını öne sürdü.

HÜCRE DEĞİL, AİLE EVİ
Kortak’ın evinin bulunduğu Dumanlı Sokak’ta ismini vermek istemeyen bir mahalle sakini ve esnaf, olay gecesi hakkında şöyle konuştu: “Sokağın her tarafı eli silahlı, yüzü maskeli özel harekâtçılar tarafından sarılmıştı. Sanki tüm İstanbul’un polis teşkilatı buraya toplanmış gibiydi. Kabus gibiydi. Gözaltına alınan ev sahibi A.İ.’yi 2.5 yıldır tanırım, eşi ve çocuklarıyla sakin bir hayatları var, hücre eviydi diyorlar, orası normal bir aile evi.”

ÇATIŞMA YOKTU
30 yıldır Dumalı Sokak’ta yaşadığını belirten mahalle sakini Y.Ö ise “O evde aile yaşıyordu. Hücre evi olsaydı fark edilirdi, burada hepimiz birbirimizi tanırız, Dilan’ı öldürdükleri gün, mahallemiz her zamanki gibi sakindi, her yerde yazdılar, çatışma vardı diye, çatışma yoktu. Sadece her yer bir anda özel harekat polisleri ile doldu ve tepemizde de evlere ışık tutan bir helikopter vardı. Sonra evden silah sesleri duyduk. Sonra da tabii ambulans sesi… Ev sahibini iyi tanırım, kaç yıllık komşum işinde gücünde, biriydi, demirci ustasıydıi ailesini geçindirmeye çalışıyordu, hanımı da hastaydı, onun gözaltına alınmasına çok üzüldüm.” diye konuştu. Bir diğer komşu T.D ise, “Dilan’nın evinden 6-7 el silah sesi duyuldu, sonra zaten haberlerde de gördük, vücudundan 5 mermi çıkmış, öldürdüler genç kızı, sonra siyah torbaya sarılı bir ceset ile binadan çıktılar.” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol