birgün

22° AÇIK

Mahkeme ara kararı açıkladı: Soma davasında bir sonraki duruşma 14 Haziran'da

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin işlettiği madende alınmayan tedbirlerin getirdiği katliamda 301 maden işçisinin yaşamını yitirmesiyle ilgili görülen Soma Katliamı davasının ikinci duruşması, bugün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Heyetin reddettiği hakimin reddi talebine yönelik itiraz, Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Bir sonraki duruşma 14 Haziran Pazartesi saat 09.00'da yapılacak.

GÜNCEL 24.05.2021 11:02
Mahkeme ara kararı açıkladı: Soma davasında bir sonraki duruşma 14 Haziran'da
Abone Ol google-news

Manisa’nın Soma ilçesinde 2014 yılının Mayıs ayında 301 madencinin hayatını kaybetmesiyle ilgili davanın ikinci duruşması bugün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Yargıtay'ın kararı bozmasının ardından yeniden başlayan davanın ikinci duruşması sırasından mahkeme başkanına seslenen hayatını kaybeden işçilerin yakınları, “Sanıklar hala madenlerde çalışıyor. İkinci katliama hazırlık yapıyorlar” ifadelerini kullandılar.

Öte yandan sanık müdafinin, "mağdur edebiyatı yapmayın" demesi üzerine katledilen işçilerin aileleri tepki gösterdi.

Savcılık, madenci yakınlarının avukatlarının taleplerinin reddedilmesini talep etti. Mahkeme, talepleri reddetti. Taleplerin reddinin ardından, madenci yakınlarının avukatlarından Nergiz Tuba Arslan söz aldı. Arslan, madenci yakınlarının avukatları olarak reddi hakim talebinde bulundu.

Talebin ardından duruşmaya bir saat ara verildi. Aranın sona ermesinin ardından reddi hakim talebinin de reddedildiği açıklandı. Heyetin reddettiği hakimin reddi talebine yönelik itiraz, Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Bir sonraki duruşma 14 Haziran Pazartesi saat 09.00'da görülecek.

CANLI

16.25: Mahkeme heyeti ara kararını açıkladı. Heyetin reddettiği hakimin reddi talebine yönelik itiraz, Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Bir sonraki duruşma 14 Haziran Pazartesi saat 9.00'da yapılacak.

15.10: Mahkeme heyeti, madencilerin yakınlarına söz hakkı veriyor. Söz alan mahkeme heyetinin tutumuna tepki gösterdi.

Yaşamını yitiren bir madencinin eşi: Sabahtan bu yana size söylenen sözler bana söylenseydi salonda duramazdım. 10 parmağımın 10'u da yakanızda.

Yaşamını yitiren bir madencinin annesi: Ölenler mi onların aileleri mi suçlu? Ben yavruma doyamadım, toprağın altına koydum onu. Sizi Allah'a havale ediyorum.

Yaşamını yitiren bir madencinin oğlu: Defteri kapatıp tozlu bir tarihe gömmeye çalışıyorsunuz. Bir ağaca sırtını dayamışsınız ama o ağacın kuruduğunu görmüyorsunuz.

Yaşamını yitiren bir madencinin babası: Yarın sizin de başınıza böyle bir şey gelirse 'Biz yanlış yaptık' dersiniz.

Yaşamını yitiren bir madencinin eşi: Sırtınızı devlete dayamışsınız. Bak, patron da dayamış orada. Sizin yüreğiniz varsa ceza verirsiniz.

Yaşamını yitiren bir madencinin babası: İkinci cinayeti siz işlediniz. Verdiğiniz ilk kararla bizi katlettiniz. Yargıtay da bizi katletti. Sizi buraya atadılar. Vicdanınız varsa vereceğiniz karar bir milat olacaktır.

15.02: Hakimin reddi talepleri reddedildi. Karara ilişkin konuşan Avukat Nergiz Tuba Aslan, "Verdiğiniz bu red kararı tüm meslektaşlarımız adına itiraz ediyorum. Hakimin reddinin özü ve mantığı şudur: Reddedilen hakim ancak acil işleri yapabilir. Bir başka hakim bu iddialarımızı değerlendirmelidir öncelikle. Dolayısıyla bu aşamada dosyanın esasına ilişkin sizin devam etmeniz mümkün değildir. Öncelikle itirazın sonucunun beklenmesini talep ederiz" dedi. Mahkeme başkanı Salih Pehlivanoğlu ise duruşmaya devam edeceğini belirtti.

soma-davasinda-ikinci-durusma-goruluyor-reddi-hakim-talebi-reddedildi-879467-1.
Fotoğraf: İHA

11.38: AVUKATLARIN TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Duruşma savcısı avukatların taleplerinin reddine karar verilmesini istedi. Mahkeme heyeti de bu doğrultuda taleplerin reddine karar verdi. Heyet, dosyada kurtarma çalışmalarıyla ilgili bilirkişi raporunun olduğunu belirtti. Kararın ardından söz alan Avukat Nergiz Tuba Aslan, gerekçelerini açıklayarak mahkeme heyetini reddettiklerini söyledi. Aslan, "Uzun zamandır tarafsızlığınızı yitirdiğinizi düşünüyoruz. Gerekçelerimizi dinleyin. Belki siz de bu çürümüş yargılamanın bir parçası olmak istemezsiniz. Bu yargılamada yaşamını yitiren kişiler birer sayı olarak görülüyor. Orada ölen insanların acısını taşıyan, adalet beklentisi içinde olan yakınları var. Yaşamını yitiren kişileri istatistiki veri olarak sayamayız" dedi.

Yoklama işlemi ile başlayan duruşmada söz alan avukatların konuşmalarından kesitler şöyle:

Avukat Melike Polat: Sanık Haluk Evinç’in kendi ifadesi ve kendisi hakkında verilen ifadelerde fiilen acil durum yöneticisi olarak insiyatif aldığı ve kriz yönetimini beceremediği ve ölümlerden sorumlu olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple bilirkişi raporu alınmasını talep ediyoruz.

Avukat Hatice Arslan: Bozma öncesinde isnad edilen suç ile istinat duvarı karışmıştı. Bunu Av. Selçuk Kozağaçlı " patronu önünde sanıklar istinat duvarı oluşturmuş" gibi açıklamıştı. Yargıtay eksik incelemeden dolayı bozma kararı verdi. Bundan dolayı tekrar bilirkişi raporu alınması gerekiyor. Taleplerimiz mahkemenizin gerekçeli kararında dayandığı taksir gerekçelerine ilişkindir. Bu gerekçelerde maddi hata bulunmaktadır.

Avukat Can Atalay: Barış Pehlivan'ın yaptığı haberi soruşturma savcısı soruşturma konusu yapmalı. Cüppe giydik diye insanlığı kenara bırakamazsınız. Bu sizin göreviniz. Avukat arkadaşımız Selçuk Kozağaçlı, Soma Davası'nı takip ettiği için tutuklandı. Türkiye'de hukuk devleti ortadan kalkmıştır. Türkiye'de hangi siyasal güç, hangi mali güç Yargıtay'da dosya bekletebilir? Bunu açıklayacaklar. Milyonlarca sayfa belgeyi 5 günde kim okuyabilir? Yargıtay'a yeni atanan 3 kişilik heyet de okumadı, okuyamazdı. Bu yüzden hepi topu 3,5 sayfalık Katledilen işçilerin aileleri mahkeme başkanına sesleniyor: Sanıklar hala madenlerde çalışıyor. İkinci katliama hazırlık yapıyorlar. 'gerekçe' yazabilirler. Barış Pehlivan'ın yaptığı haberi soruşturma savcısı soruşturma konusu yapmalı. Cüppe giydik diye insanlığı kenara bırakamazsınız. Bu sizin göreviniz. Sanık Haluk Evinç’in kendi ifadesi ve kendisi hakkında verilen ifadelerde fiilen acil durum yöneticisi olarak inisiyatif aldığı ve kriz yönetimini beceremediği ve ölümlerden sorumlu olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple bilirkişi raporu alınmasını talep ediyoruz.

Avukat Derviş Emre Aydın: Gerekçeli kararınızda yöneticilerin "tam bir kayıtsızlık ve kabullenme içinde bulunmadığından” bahsediliyor. Şirket önceki tüm raporlara rağmen Ocak revize projesinde "halen bir sorun yaşanmamıştır" diyerek tam bir kayıtsızlık içerisinde olduğunu kanıtlamaktadır oysa. Fan sorununa ilişkin olarak, bu fanların hangi panolar için yapıldığı hakkında bilirkişi raporu alınmasını talep ediyoruz.

soma-davasi-adalet-onunde-hesap-vereceksiniz-879313-1.
Soma Maden Katliamı (Mayıs-2014)


'İŞÇİ CANINI YOK SAYARAK ÜLKEYİ KALKINDIRAMAZSINIZ'

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine yeniden başlanan tutuksuz 4 sanıklı dava öncesi, hayatını kaybedenlerin aileleri, mağdurlar ve davanın avukatları, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, eski Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Melda Onur, sivil toplum örgütleri ve sendikalar, Akhisar Eski Tren İstasyonu'na bir araya geldi. Akhisar Eski Tren İstasyonu önünde açıklama yapılırken açıklama sonrası adliyeye yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüş öncesi açıklama yapan Sosyal Haklar Derneği üyesi avukat Can Atalay, davada sorumluluların aklanmaya çalışıldığını ifade etti. Atalay, "Suç üstü yakalandılar. Savcılara teklifte bulundular. Hakimi tehdit ettiler. Avuukat arkadaşlarımızı tutukladılar. Kâmil Kartal'a ceza vermeye çalışıyorlar. Duruşma salonunda işledikleri suçları yüzlerine söyleyeceğiz. Adalet önünde hesap vereceksiniz" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'de en ucuz maliyet kalemi iş canıdır. Bu düzen böyle gitmez. İşçi canını yok sayarak ülkeyi kalkındıramazsınız. Bu ülkede kimse ekmeğini kazanırken öldürülmesin diyedir davamız" diye konuşan Atalay, davayı takip eden avukatların ceza aldığını, savcılara teklifte bulunulduğunu, Yargıtay'ın değiştirildiğini hatırlattı. Atalay, "Tezgahın ne kadar büyük olduğuna dönen paranın ne kadar büyük olduğuna kullanılan siyasal nufüzun ne kadar büyük olduğuna işarettir, kanıttır bu" dedi.

NE OLMUŞTU?

Soma Katliamı’nın ardından Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın da bulunduğu tutuklu 5 sanık için 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar, 9 tutuksuz sanık için de 6 yıldan 10 yıla kadar hapis cezaları verildi. Yargıtay 12. Ceza Dairesi, Eylül 2020’de verdiği kararda sanıklara verilen cezaları yetersiz bulup, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını bozdu. Yargıtay, Can Gürkan ile tutuklu yargılanan Ramazan Doğru, Akın Çelik ve İsmail Adalı’ya ‘olası kast’ ile 301 kez öldürme ve 162 kez yaralama suçundan ceza verilmesi gerektiğine hükmetti. Ancak bu karardan 3 ay sonra Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin 3 üyesi değiştirildi. Böylece Yargıtay kendi verdiği kararı bozarak ‘olası kastla insan öldürme’ suçundan ceza alan Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın daha az ceza almalarını sağlayacak şekilde ‘bilinçli taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma’ suçundan cezalandırılmalarını istedi. Ayrıca sanıkların tutukluluk hallerine de son verdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol