birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Mahkeme Başkanı, Kılıçdaroğlu’na açtığı davayı kaybetti

Enis Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi’nce verilen kararı tanımadığı için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Yeni Zekeriya Öz’ şeklinde tepki gösterdiği mahkeme başkanı Akın Gürlek, açtığı davayı kaybetti.

SİYASET 17.03.2022 14:19
Mahkeme Başkanı, Kılıçdaroğlu’na açtığı davayı kaybetti
Abone Ol google-news

Milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu, Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuş ve Berberoğlu hakkında yeniden yargılama kararı verilmişti. Kararı değerlendiren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ise "yerindelik denetimi kapsamında kaldığı" gerekçesiyle yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermişti.

Söz konusu karara sert bir dille tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mahkeme Başkanı’nı, FETÖ’nün firari savcılarından Zekeriya Öz’e benzeterek tepki göstermişti. Kılıçdaroğlu’nun bu yöndeki sözlerine dava açan İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Akın Gürlek, davayı kaybetti. İstanbul 24. Asliye Hukuk mahkemesi’nde görülen dava Kılıçdaroğlu’nun lehine sonuçlandı.

Söz konu kararı sosyal medya hesabından değerlendiren Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, “Enis Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi’nce verilen kararı tanımayan, kamuoyunun da bildiği bir çok hukuksuz karara imza atan, tam da bu nedenlerle Genel Başkanımızın; ‘yeni Zekeriya Öz’ eleştirisine muhatap olan İstanbul ACM Başkanı Akın Gürlek hüsrana uğradı! Genel Başkanımızın 20.10.2020 tarihli grup toplantısındaki eleştirileri nedeniyle İstanbul 24. Asliye Hukuk mahkemesinde dava açmış olan Akın Gürlek bugün yapılan duruşmada davayı kaybetti! Davayı elbette Genel Başkanımız kazandı! Kılıçdaroğlu yine haklı çıktı…” dedi.

NE OLMUŞTU?

Enis Berberoğlu, MİT TIR'larının durdurulması görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a verdiği iddiasıyla "Devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde 20 eylül 2018'de onanmıştı. Onama üzerine milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu, Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuş ve Berberoğlu hakkında yeniden yargılama kararı verilmişti.

Kararı değerlendiren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ise "yerindelik denetimi kapsamında kaldığı" gerekçesiyle yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermişti. Enis Berberoğlu ise avukatları aracılığıyla bir üst mahkeme olan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz dilekçesi sunmuştu. İtirazı değerlendiren İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi de itiraza ilişkin karar verilmesine yer olmadığına hükmetmişti. Mahkeme kararında, "yeniden yargılama ile ilgili ve müteakip işlemlere ilişkin kararı vermekle görevli mahkemenin ihlal kararının kaynağı olan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi olduğu değerlendirilerek, Anayasa Mahkemesi'nin ihlalin giderilmesine ilişkin görevin İstanbul Bölge Mahkemesi 2. Ceza Dairesi olduğu kanaatine varılarak ve mahkememizin değişik iş talebi olarak geldiği ve görevsizliğe ilişkin mahkememizce gözönünde bulundurularak vaki itiraz hakkında karar verilmesine yer olmadığına" ifadelerine yer verilmişti. Bunun üzerine Berberoğlu'nun avukatları, ikinci kez Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Bu yöndeki karara tepki gösteren Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında Mahkeme Başkanı Akın Gürlek’e sert tepki gösterdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol