birgün

14° PARÇALI BULUTLU

Mahkeme, Cengiz Holding'in Kazdağları'ndaki projesine 'dur' dedi

'Beşli çete' olarak bilinen Cengiz Holding’in Kazdağları’ndaki ‘Halilağa Bakır Ocağı Kapasite Artışı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi’ projesine karşı açılan davada mahkeme projenin iptaline karar verdi.

ÇEVRE 13.12.2022 18:07
Mahkeme, Cengiz Holding'in Kazdağları'ndaki projesine 'dur' dedi
Abone Ol google-news

Çanakkale 1. İdare Mahkemesi, Cengiz Holding’in Bayramiç ilçesinde hayata geçirmeyi planladığı ‘Halilağa Bakır Ocağı Kapasite Artışı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi’ projesini iptal etti.

Çanakkale'ye bağlı Hacıbekirler ve Muratlar köyleri yakınlarında, Cengiz Holding tarafından açılmak istenen Halilağa bakır-altın madenine verilen, “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu” kararının iptali için dava açılmıştı. Mahkeme, daha önce projeyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Çanakkale 1. İdare Mahkemesi’nde,‘Halilağa Bakır Ocağı Kapasite Artışı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi’ projesi ile ilgili 6 Aralık'ta görülen üç ayrı davanın kararları açıklandı.

"PROJE, ÇEVREYE ETKİLERİ DİKKATE ALINMADAN HESAPLANDI"

Gazete Duvar'dan Seçkin Sağlam'ın haberine göre mahkemenin iptal kararının gerekçesinde, “Arkeoloji biliminin bağlayıcılığı açısından; sürdürülebilir çevrenin korunması ile bakır cevheri ihtiyacı karşılaştırıldığında, üstün kamu yararının sürdürülebilir soyut ve somut kültürel miras, yaşam ve çevre hakkı olduğu” ifadeleri yer aldı.

Projenin, çevreye etkileri dikkate alınmadan hesaplandığına vurgu yapılan kararda, ÇED raporunda küresel ısınmanın göz önüne alınmadığı da vurgulandı. Kararda, "ÇED olumlu kararının, madenin çevresel etkilerinin bütüncül bir yaklaşımla hazırlanmış olmaması nedeniyle uygun olmadığı" belirtildi.

Maden ocağı işletmesi sırasında kullanılacak su ihtiyacı da bölge halkı tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Su sıkıntısı çeken Bayramiç ve Çan ilçesi köylüleri, tarımsal sulamada kullandıkları sularını, Cengiz Holding ile paylaşmayacaklarına dair eylem yapmışlardı. Mahkeme, bu konuya da dikkat çekerek, projenin, "bölge tarımına zarar vereceği" tespitinde bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol