birgün

15° YER YER HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞIŞ

YEŞİL BİRGÜN 01.10.2020 06:46

Mahkeme kararlarına rağmen bakanlık ısrarcı

Aydın Germencik’te yapılmak istenen sondaja dayalı jeotermal kaynak arama ve işletme projesi mahkeme tarafından iptal edilmesine rağmen projenin yapılacağı alanı genişleten şirkete yeniden ÇED olumlu kararı verildi.

Mahkeme kararlarına rağmen bakanlık ısrarcı

Aycan KARADAĞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Havutçulu Mahallesi ve Aydın’ın Germencik ilçesine bağlı Naipli Mahallesinde Rama Enerji A.Ş tarafından yapılmak istenen 4 adet sondaja dayalı jeotermal kaynak arama ve işletme projesine ikinci kez çevresel etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararı verdi.

Projeye ilişkin daha önce de başvuru yapan şirkete ÇED olumlu kararı verilmiş, yurttaşların itirazı sonucunda 2018 yılında Aydın İdare Mahkemesi kararı iptal etmişti.

HALK TEPKİSİNİ GÖSTERMİŞTİ

BirGün’e konuşan Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “En son bilgilendirme toplantısı yapıldığında halk istemediğini söyledi. Bundan sonraki süreçte köylüyle bir bilgilendirme toplantı yapacağız. Gerekirse belediye olarak DAVA açacağız. Bu işler oldu bittiyle olmaz. Yerelin isteği göz ardı edilmemeli. bu süreçlerde belediyelerin etkisiz hale getirilmesi doğru değil” dedi.

Mücadeleye devam edeceklerini belirten Havutçulu Mahallesi Muhtarı Remzi Eryılmaz, “Havamızı, suyumuzu kirletene her şeye karşıyız. Bunun için gerekli mücadeleyi göstereceğiz. Bu topraklar bizim. İlerleyen günlerde bir toplantı yapacağız ve bir yol haritası çizeceğiz. Yakınlarımızda Aydın Germecik’te jeotermallerden dolayı tarımın bittiğini görüyoruz” diye konuştu.

MÜCADELE EDECEĞİZ

Davanın avukat Avukat Akın Yakan, “Bu alan zeytinlik alan. Dolayısıyla zeytin kanunu ortada. Burada JES kuyusu aramak hukuka aykırı” dedi. Germencik Çevre Derneği Başkanı Halil Çetinkaya ise, “Tekrar dava açacağız. Peşini bırakmayacağız. Nefes alacak yer kalmadı. Geleceğimiz için mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız