birgün

15° YER YER HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞIŞ

EĞİTİM 22.09.2020 07:49

‘Mahkeme kararlarını uygulayın’

‘Mahkeme kararlarını uygulayın’

Yaren Çolak

İstanbul Beşiktaş’ta bulunan İsmail Tarman Ortaokulu’nun imam hatip ortaokuluna dönüştürmesi ile ilgili verilen iptal kararına karşı İstanbul Valiliği ve Beşiktaş Kaymakamlığı tarafından yapılan istinaf talebi reddedildi.

İstinaf talebinin ‘kesin olarak’ reddedilmesi ve mahkeme kararının onanmasının ardından veliler ve mahalleli konuya ilişkin açıklama yaptı. Bin 576 gündür okulları için direnen veliler ve mahalleli, “Haksız, hukuksuz, talep olmayan bir uygulamanın düzeltilmesi için mücadele ediyoruz” dedi.

Mahkeme kararının uygulanmamasına tepkili olan mahalleli ve veliler şu ifadeleri kullandı: “Hukuki olarak tüm aşamalar bitmiştir. Kamu görevlileri İstanbul Valiliği, Beşiktaş Kaymakamlığı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü zincirleme olarak bu kararın uygulanmasından sorumludur.”

Veliler, “Yanlış işlemler yaparak, yanlışta ısrar ederek harcayacak bir dakikamız yoktur. Mahkeme kararlarını yokmuş gibi davranmak ya da uyguluyormuş gibi yapmak ama uygulamamak suçtur. Davacıların hak aramalarına velilerin, mahallelinin seslerine kulak tıkamak suçtur. İki İdare Mahkemesi, İki Bölge İdare Mahkemesi olmak üzere işlemi iptal eden dört mahkeme kararının uygulanması için İlçe- Kaymakamlık- Valilik ve Bakanlığa kadar tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız