birgün

14° PARÇALI AZ BULUTLU

Mahkemeden cinsel saldırıya maruz bırakılan kadına: Mücadele edemedin mi?

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi eski Öğretim Üyesi Prof Dr. Hasan Bilgili'nin sahibi olduğu hayvan hastanesinde çalışan Ç. B.’ye tecavüz etmekle suçlandığı davanın duruşmasında, mahkeme heyeti olay anını anlatan Ç.B'ye, "Mücadele edemedin mi?" diye sordu

KADIN 11.12.2019 16:39
Mahkemeden cinsel saldırıya maruz bırakılan kadına: Mücadele edemedin mi?
Abone Ol google-news

Ankara’da, sahibi olduğu VCOM Veteriner Cerrahi ve Ortopedi Merkezi’nde çalışan veteriner hekim Ç.B.'ye, 3 Nisan’da cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan, ardından itiraz üzerine serbest bırakılan Prof. Dr. Hasan Bilgili'nin yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, mahkeme heyeti, olay anını anlatan cinsel saldırıya uğradığını ileri süren kadına "Mücadele edemedin mi?" diye sordu.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre; Davada Sanık Bilgili hakkında, "nitelikli cinsel saldırı”, “cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma”, “tehdit” ve “hakaret” suçlarından 5 yıldan 27 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor. Bilgiliye delilleri yok etmede yardım ettiği ileri sürülen Dr. Serkan Durmaz'ın “basit cinsel saldırı”, “alıkoyma, tehdit, hakaret”, “suç delillerini yok etme” suçlarından, Jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt’un ise “delilleri yok etme” suçundan yargılalanıyor.

Duruşmaya Ç.B.'nin avukatları, ailesi, kadın örgütleri, sendika ve meslek odalarının yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Kimlik tespitlerinin ardından başlayan duruşmaya sanıkların kadın cinayeti davalarında iyi hal indirimlerinin simgesi haline gelen takım elbiseleriyle hazır bulunması dikkat çekti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ankara Üniversitesi'nin ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) müdahillik talebinde bulundu. Bakanlığın talebini kabul eden mahkeme, diğer talepleri reddetti.

Müşteki avukatı Aslı Arıhan, daha önce yaşadığı travmadan dolayı sanıkların ifadesi alınırken, Ç.B.'nin başka bir odaya alınmasını ve kendi ifadesinin de bir uzman psikolog eşliğinde alınması talebinde bulundu.

Mahkeme heyetinin talepleri kabul etmesinin ardından sanıkların ifadesi alındı.

Sanık Hasan Bilgili, Ç.B'nin kendisine, maddi sıkıntılar yaşadığını, ailesiyle sıkıntıları olduğunu anlattığını iddia etti. Medyaya yansıyan görüntülerin ardından lince uğradığını ileri süren Bilgili'ye, salondan "tecavüzcüsün çünkü" tepkileri yükseldi. Ç,B’nin Adli Tıp Raporu’nda çıkan tırnak izlerini soran mahkeme heyetine, "Çalışma ortamında kedi ve köpekler var. Onlardan dolayı olmuştur" sözleriyle yanıt veren sanık Bilgili, raporda kendisine ait bulunan tükürük örneğine ise, "Konuşurken ağzımdan fırlamıştır" diyerek kendisini savundu.

Önceki soruşturmaları sordu

Mahkeme heyetinin, 2016 yılında taciz suçlamasıyla okul tarafından hakkında başlatılan soruşturmaları sorması üzerine Bilgili, kendi savunmasının alınmadığını ileri sürdü. Bilgili'nin, rektörlüğün kendisine ceza vermek istediğini ileri sürmesi üzerine müşteki avukatı Arıhan, "Neden hep sizin başınıza geliyor?" diye sordu. Sanık, "Başarılı olmanın cezası" dedi.

Arıhan'ın, soruşturma kapsamında Bilgili'nin telefonundan çıkan pornografik görüntüleri sorması üzerine görüntülerin bulunduğunu kabul eden sanık Bilgili, "Normal bir durum, erkek arkadaşlarımızla birbirimize attığımız oluyor. Özel hayat" cevabı verdi.

"İnsana müdahalede bulunamazsınız"

Sanık Serkan Durmaz, ifadesinde Bilgili ile aynı ifadeleri verdi. Avukat Arıhan, "Siz neden Ç.B'ye serum taktınız? Veteriner hekim olarak hiç bir insana müdahalede bulunamazsınız, bu konuda hakkınızda suç duyurusunda bulunduk" dedi. Sanık Durmaz bunun suç olduğunu bilmediğini iddia etti. Avukat Arıhan, "Ç.B'nin size tecavüze uğramış olabileceğini söylediğini söylüyorsunuz. Bunu ihbar etmek yerine, neden kliniği temizlemeye başladınız?" diye sordu. Sanık, rutin temizlik yaptığını ileri sürdü.

Sanık avukatlarının Durmaz'a, "Klinikte kaç tane kamera var, bunlar nereleri görüyor?" diye sorması üzerine söz alan müşteki avukatı Arıhan, "Kamera görüntülerini defalarca istememize rağmen alamadık" dedi. Mahkeme heyeti kamera görüntülerinin dosyada mevcut olduğunu söyledi.

Sanık Hüseyin Şenyurt da, Bilgili ile aynı ifadeleri verdi.

Ç.B.: Yaşadıklarımı anlatmak çok zor

Ardından Ç.B., psikolog eşliğinde yaşadıklarını anlattı. Yaşadıklarını anlatmanın zor olduğunu kaydeden Ç.B., işe başlama sürecini şöyle anlattı: "Fakülteden 2018 yılında mezun oldum. İnstagram sayfasında gördüğüm ilan üzerine Ocak 2018 tarihinde işe başladım. İlk bir ay boyunca 24 saat şeklinde uykusuz halde nöbet tuttum. Kliniğin genel temizliğini de yaptırıyorlardı. Şubat ayında sekreter işten çıkartıldı. Bunun yükü de bize kaldı. Nisan ayında diğer veteriner hekim arkadaşın yüksek lisans eğitiminden kaynaklı işe gelemeyince iş yoğunluğu daha da arttı. Ben de elimden geldiği sürece her işi yaptım yoksa azarlıyorlardı" diye belirtti.

"Bilgili kliniğin kapısını kilitlemiş"

2 Nisan tarihinde üst üste tuttuğu nöbetlerden dolayı uykusuz olduğunu aktaran Ç.B., "Akşama doğru Serkan Durmaz erken çıktı. Hasan Bilgili'de aşı alıp çıkmıştı. Akşam herkes çıktıktan sonra bir hasta sahibi beni aradı ve kliniğe geleceğini söyledi. Bilgili de hasta ile aynı anda kliniğe geri geldi. Hastayı muayene ettim ve geri gönderdim. Bilgili eve geçmeden yemek yemek istedi. Benden yemeği ısıtmamı söyledi. Ben yemek ısıtmak üzere yukarı çıktığımda, Bilgili kliniğin kapısını kilitlemiş. Kurallara göre birden fazla kişi varken kliniğin kapısı kapanmaz" dedi.

Bilgili'nin kendisine zorla alkol verdiğini ifade eden Ç.B., ardından Bilgili tarafından cinsel saldırıya ve şiddete maruz kaldığını söyledi.

Mahkeme'den "Mücadele edemedin mi? sorusu

Mahkeme heyetinin, Ç.B.’ye maruz kaldığı cinsel saldırıyı anlattığı sırada, "Mücadele edemedin mi? Kendinde miydin? Yüzüne ya da herhangi bir yerine vuramadın mı? Tam saati hatırlıyor musun?" şeklinde soruları dikkat çekti.

"Bu ülkede tecavüz davası olmaz"

Ardından Ç.B., Bilgili'ye yardım eden delilleri ortadan kaldıran diğer sanıkların neler yaptığını anlattı. Klinikte kameranın sadece koridorda olduğunu aktaran Ç.B., "O gece beni öldüreceklerinden çok korktum. Ölmek istemedim" diye konuştu.

Sanık Serkan Durmaz'ın, Bilgili'yi şikayet etmemesi için kendisini tehdit ettiğini dile getiren Ç.B., "Durmaz bana 'bu ülkede tecavüz davası olmaz, herkese ifşa olursun, yaşantına devam edemezsin, herhangi bir şikâyette bulunma' dedi. Sonra Bilgili geldiğinde kendi aralarında ‘eğer şikayet ederse öldürürüz’ diye konuştuklarını duydum. Durmaz, ‘Bilgili gelip seni doktora götürecek’ dedi" şeklinde konuştu.

Ç.B., kliniğine zorla götürüldüğü jinekolog Hüseyin Şenyurt'un kendisini zorla muayene ettiğini de söyledi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol