birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 18.10.2018 10:34

Mahkemeden emsal karar: Eyleme katıldı diye bursu kesemezsin

Mahkemeden emsal karar: Eyleme katıldı diye bursu kesemezsin

Ankara 10. İdare Mahkemesi, eyleme katıldığı için bursu kesilen öğrencinin başvurusunu haklı buldu.

Mahkeme kararında, "İdarece iddia edildiği üzere eylemin anarşi ve terör eylemleri kapsamında ya da öğrenim özgürlüğünü ihlal edici direniş, boykot, işgal ve bunun gibi davranışlar kapsamında değerlendirilmesine olanak bulunmamaktadır" dendi.

İsmail Saymaz'ın Hürriyet'te yer alan haberine göre Eskişehir'de, bir kafede meydana gelen tacizi protesto eden LGBTİ+ üyelerinin , 7 Kasım 2017 tarihinde yaptığı basın açıklamasına katılan Sena Çırak'ın öğrenim kredisi kesildi. Ardından Çırak mahkemeye başvurdu.

Ankara 10. İdare Mahkemesi, Çırak'ın başvurusunu haklı buldu ve kararı iptal etti. Kararda, eylemin ifade ve toplantı özgürlüğü dışında kaldığına dair bir tespitte bulunulmadığı vurgulandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol