birgün

24° AÇIK

Mahkemeden sözleşmeli memurlar için emsal karar

KESK'e bağlı Tüm Bel-Sen, 2020 yılında itfaiye personeli olarak görev yapan sözleşmeli memurların maktu mesai ücretinin ödenmesi için dava açtı. İki yıl sonra davayı karara bağlayan mahkeme Anayasa’ya vurgu yaparak ücretin emeğin karşılığı olduğunu belirtti. Mahkeme, memurlar arasında sözleşmeli ya da kadrolu ayrımı yapılamayacağına dikkat çekti.

GÜNCEL 06.07.2022 11:04
Mahkemeden sözleşmeli memurlar için emsal karar
Abone Ol google-news

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen), sözleşmeli itfaiye personellerinin 7/24 esasına göre çalışmalarına rağmen maktu mesai ücretini (Belediye Meclisi kararıyla tutarı belirlenen ve memurlara ödenen ücret) alamamasını, sözleşmeli itfaiye memurlarının da kadrolu memurlar gibi maktu mesai ücreti alması gerektiğini belirterek yargıya taşıdı.

Sendikanın avukatı 2020 yılında İstanbul 7 İdare Mahkemesi’nde konuya ilişkin dava açtı. Ancak dava ‘sözleşmeli memurlar sözleşme ücreti dışında herhangi bir ücret alamaz’ denilerek reddedildi.

Sendika bu karara itiraz ederek davayı üst mahkemeye taşıdı.

'SÖZLEŞMELİ YA DA KADROLU AYRIMI YAPILAMAZ'

halktv.com.tr'den Seyhan Avşar'ın haberine göre, dosyayı inceleyen İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi emsal bir karara imza attı. Daire, sözleşmeli ya da kadrolu personel ayrımı yapılmaması gerektiğini, itfaiye hizmetlerinde fiilen çalışan personele maktu mesai ücretinin ödenmesine karar verdi.

Daire ayrıca Anayasa’ya dikkat çekerek ücrettin emeğin karşılığı olduğunu vurguladı.

Daire’nin kararı kesin nitelikte.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol