birgün

8° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 13.02.2020 13:28

Mahmut Alınak gözaltına alındı

Mahmut Alınak, bu sabah Kars’taki evine yapılan baskınla gözaltına alındı.

Mahmut Alınak gözaltına alındı

Yazar, siyasetçi Mahmut Alınak bu sabah Kars’taki evine yapılan baskınla gözaltına alındı, evindeki aramada bazı kitaplara da el konuldu.

Yazarı olduğu Odatv’nin haberine göre, eski Halkın Emek Partisi (HEP) milletvekili 68 yaşındaki Alınak hakkındaki gözaltı kararında, Kars Sulh Ceza Hakimliği’nin imzası bulunuyor.

Mahmut Alınak daha önce 9 kez cezaevine girmişti. Alınak’ın, 2017 yılında yayımlanan Mehmet Tunç ve Bekes adlı kitabı da geçtiğimiz günlerde yasaklanarak toplatılmıştı.

AİLESİ AÇIKLAMA YAPTI

Alınak’ın gözaltına alınmasının ardından ailesi yazılı açıklama yaptı.

“Mahmut Alınak 68 yaşında 10. kez cezaevinde!” başlıklı açıklama şöyle:

“Herkesin eşit ve mutlu olduğu bir geleceğin mümkün olabileceği inancıyla eylem ruhunu 68 yaşında da olsa yitirmeyen Mahmut Alınak en son 2020’nin Ocak ayında işsizliğe, pahalılığa ve AKP iktidarının baskıcı tutumuna karşı tek kişilik sessiz protesto eylemi gerçekleştirmişti.

“Örgüt üyeliği iddiasıyla gözaltı kararı verilen Mahmut Alınak yaptığı açıklamada; 'Halka gözdağı vermek için böyle bir operasyon başlatıldı. 10. Kez cezaevine giriyorum. Bu şartlarda cezaevine girmemek bir aydına yakışmayacak bir şeydir. Ben demokrasi nöbeti tutmak için cezaevine giriyorum. HOŞÇAKALIN' dedi.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız