birgün

10° AÇIK

Main opposition chair is playing a dangerous game, says spokesperson of Turkey's AKP

BİRGÜN DAİLY 10.07.2017 17:00
Main opposition chair is playing a dangerous game, says spokesperson of Turkey's AKP
Abone Ol google-news

Deputy chair of Turkey’s ruling party AKP (Justice and Development Party) and the spokesperson Mahir Ünal gave statements at a press conference on Monday (July 10).

Calling on main opposition CHP’s chair Kemal Kılıçdaroğlu ‘to respect the parliament and politics’, AKP Spokesperson Ünal said the main opposition leader is ‘playing a dangerous game’ with the Justice March.

“He (Kılıçdaroğlu) cannot illegitimize a government that has been elected legitimately; and, this nation would not allow such thing, either. If Mr. Kılıçdaroğlu is trying to scare this nation with calling people out to streets, he should remember that this nation is made up of people who witnessed the hell of July 15 and stood against the tanks with their chests up. Kılıçdaroğlu should do politics on legitimate grounds; and, Turkish Grand National Assembly is the place for that. Kılıçdaroğlu and his friends should know that it is fascism to define the will of people that was brought about as a result of 25 million votes coming out of ballot boxes. Justice cannot be sought on the streets. By disregarding the ballot boxes or the elections and by calling on people to revolt, Kılıçdaroğlu is presenting the society a form of anarchy.”

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/akp-sozcusu-unal-kilicdaroglu-tehlikeli-bir-oyun-oynamaktadir-169074.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun