birgün

3° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 03.02.2018 12:54

Main opposition CHP delegates gathered 3 to elect party’s new leader

Main opposition CHP delegates gathered 3 to elect party’s new leader

The main opposition Republican People’s Party (CHP) delegates convened on Feb. 3 to elect party’s new leader.

CHP leader Kemal Kılıçdaroğlu will be challenged by two contenders, Yalova deputy Muharrem İnce and former Istanbul Bar Head Ümit Kocasakal, during the party’s 36th Ordinary Convention scheduled to take place on Feb. 3 and 4.

At the convention, delegates will select the party’s new cadres including the Party Assembly.

“I hope our convention will take place in a calm manner. There are some candidates for the leadership but this process will be clarified tomorrow [on Feb. 3]. There could be some provocative acts to discredit our convention but we will never allow it,” CHP Deputy Chair Tekin Bingöl told reporters on Feb. 2, saying all who want to run for the party management will “enjoy the CHP’s well-established democratic culture."

“Elections will be finalized with the free will of our 1,266 delegates. This convention will pave the way for the CHP to run for government in the coming period,” Bingöl added. HDN

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol