birgün

12° KAPALI

GÜNCEL 26.05.2017 22:15

'Majestelerinin Yargısı'nı yazan Hakim Karadağ Urfa'ya sürüldü

Yargıçlar Sendikası Başkanı Karadağ, BirGün'deki 'Majestelerinin Yargısı' yazısının ardından Urfa'ya sürüldü. Karadağ, "Yazının ardından sürülmem manidar. Direnmeye, hukuku savunmaya devam edeceğiz"

'Majestelerinin Yargısı'nı yazan Hakim Karadağ Urfa'ya sürüldü

DERVİŞ CEMAL

Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSK) yayınladığı Adli Yıl Kararnamesi ile Urfa'ya sürüldü. Ankara'da görevli hakim Karadağ bugün BirGün gazetesinde çıkan "Majestelerinin Yargısı" yazısında siyasi iktidar tarafında kontrol altına alınan yargıyı yazmıştı.

Biat etmeyen yargıçlara tahammülleri bulunmuyor

Verilen sürgün kararının ardından BirGün’e konuşan Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ, "Siyasi iktidarın muhalif, ruhunu iktidara teslim etmemiş yargıçlara tahammülü yok" dedi.

Siyasi iktidarın HSK'yı ve yargıyı ele geçirdiğini kaydeden Karadağ şöyle konuştu: "Majestelerinin yargısı dediğimiz gün, artık Türkiye'de yargı bağımsız değil dediğimiz gün sürgün edilmemiz manidardır. Biz direnmeye, hukuku savunmaya devam edeceğiz. Siyasi iktidar HSK'ya tam egemendir, bu bir kez daha kanıtlanmıştır. HSK siyasi iktidarın aklından geçenleri emir saymıştır."

Demokratik Cumhuriyeti savunmak boynumuzun borcudur

Hukukun egemen kılınması, yargının bağımsızlaşması için mücadeleye devam etmekten geri durmayacaklarını vurgulayan Karadağ, "Demokratik Cumhuriyeti savunmak, bunun için mücadele etmek bizim boynumuzun borcudur. İktidarın Cumhuriyet ile hesaplaşmasında biz hep Cumhuriyetten yana olacağız. Bu hukuksuzlukların sorumluları siyasi iktidarla işbirliği yapanlardır. Birlik ittifakçılarıdır. Siyasi iktidarın bizzat kendisidir" şeklinde konuştu.

ILO: Yargıçlar sürülemez

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 2012 yılındaki 2982 sayılı karar ile Yargı-Sen yöneticisi yargıçların sürgün edilmesi nedeniyle Türkiye'yi kınamış ve işlemlerin geri alınmasını istemişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız