MAK Araştırma Başkanı erken seçim için tarih verdi

22.11.2019 18:02 GÜNCEL
MAK Araştırma Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, katıldığı televizyon programında Ankara kulislerinde erken seçimin konuşulduğunu söyledi. Kulat, 2020’nin Kasım ayında bir seçim olacağını söyledi.

Günlerdir konuşulan erken seçim tartışmalarıyla ilgili MAK Araştırma sahibi Mehmet Ali Kulat, dikkat çeken ifadeler kullandı. Bizim TV’de Lale Özan Arslan‘ın programına konuk olan Mehmet Ali Kulat, 2020’nin Kasım ayında bir seçim olacağını söyledi.

“ANKARA KULİSLERİNDE 2020 KASIM İÇİN ERKEN SEÇİM KONUŞULUYOR”

Erken seçim iddialarıyla ilgili konuşan Kulat, erken seçimin Cumhurbaşkanı tarafından istenmesi gerektiğini belirterek, ”Ankara’da havalar son derece soğumaya başladı. Siyasette ise ortam ısınmaya başladı. Zaten bu durum beklediğimiz bir durumdu. Ankara kulislerinde 2020 Kasım’ı için erken seçim konuşuluyor" ifadelerini kullandı.

"Bu konuşmanın matematiksel karşılığını bulabilmek için Cumhur İttifakı’nın bu konuda adım atması gerekiyor" diyen Kulat, "Matematiksel Meclis verileri bunun Cumhurbaşkanı’nın istemesi gerektiğini söylüyor. AK Parti’nin bir sahanın nabzını dinlediği ve bundan sonra karar vereceğini söylüyor” dedi.

2020’nin Kasım ayında bir seçim olacağını söyleyen Kulat, erken seçimin Cumhurbaşkanı tarafından istenmesi halinde erken seçimin olabileceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu'ndan 'erken seçim' çağrısına yanıt Kılıçdaroğlu'ndan 'erken seçim' çağrısına yanıt

CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisi’nden arka arkaya erken seçim açıklamaları gelmişti.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu erken seçim için hazır olduklarını söylerken, İYİ Parti’den ise parlamenter sisteme dönerek erken seçime gidilmesi gerektiği söylenmişti.

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu da en geç 2 sene içinde erken seçim yapılabileceğini söylemişti.

MHP Genel Başkanı Bahçeli ise, "Görüşümüz nettir. Milletvekili Genel Seçimleri zamanında, yani 2023 yılının Haziran ayında yapılmalıdır. Bundan tavizimiz düşünülemeyecektir. Görünen odur ki AK Parti’ye hakim olan görüş de memnuniyetle ifade ediyorum ki bu şekildedir" ifadelerini kullanmıştı.

Bahçeli'den erken seçim açıklaması Bahçeli'den erken seçim açıklaması